Xbox

XBOX ја претстави специјалната Black Panther: Wakanda Forever Series X конзола

Xbox го слави објавувањето на Marvel’s Black Panther: Wakanda Forever со прилагодена Xbox Series X конзола. Black Panther: Wakanda Forever е долгоочекуваното продолжение на филмот од 2018 година – Black Panther. Продолжението започнува по смртта на T’Challa, која што за жал смртта е поради актерот Chadwick Boseman, не самиот негов карактер. Болниот факт е како […]

Прочитај повеќе
Xbox

Microsoft заработиле $2.9 милијарди од XBOX Game Pass во 2021

Како што преземањето на Activision-Blizzard од страна на Microsoft продолжува, новите документи откриваат дека Microsoft заработил $2.9 милијарди од Xbox Game Pass минатата година (2021). Како што забележаа Tweaktown, долгиот извештај на Brazil’s Administrative Council for Economic Defense (CADE) за предложеното купување на Activision Blizzard од Microsoft вклучуваше мала табела што ги открива информациите. Според […]

Прочитај повеќе
Поп-култура Xbox

Има голема шанса Microsoft да го купи Netflix

Еден аналитичар верува дека Netflix би можел да се обиде да се зближи со Microsoft за идното стекнување. Нетфликс се соочува со финансиски проблеми, или барем онолку проблеми колку што може да има голема корпорација во релативна смисла, во последните неколку месеци откако компанијата објави дека изгубила претплатници за прв пат од 2011 година. Нетфликс […]

Прочитај повеќе
Xbox

Само ако сте достоен можете да ја имате оваа Thor: Love and Thunder XBOX Series X конзола

Microsoft, компанијата што ни донесе крзнени Sonic контролери и конзола Far Cry 6 инспирирана конзола што личеше на бомба, ја претстави својата најнова наградна игра на Xbox Series X и можеби е најдобрата до сега! На 8 јули, компанијата подарува приспособена Series X, по моделот на чеканот на Thor, Mjölnir. Тоа значи дека конзолата изгледа […]

Прочитај повеќе
PlayStation Xbox

A Plague Tale: Requiem излегува во октомври + Нов 10 минутен гејмплеј

A Plague Tale: Requiem ќе излезе за PC, PlayStation 5 и Xbox Series X/S на 18 октомври, објави развивачот Asobo и издавачот Focus Entertainment. Ќе има и Cloud-Only верзија која ќе биде достапна и за Nintendo Switch, а како што претходно беше најавено играта ќе биде достапна на XBOX Game Pass за XBOX Series S/X […]

Прочитај повеќе
Xbox

XBOX Series X со големина на фрижидер

Уште одма да кажеме, за да не се меша со вистинскиот Xbox Series X фрижидер од Microsoft, инженерот и YouTuber Michael Pick изгради џиновски, работен Xbox Series X со големина на фрижидер. Во видеото поставено во понеделникот кое го документира процесот на изградба на џиновската конзола, Pick вели дека масивниот систем е висок над 6,82 […]

Прочитај повеќе
Xbox

XBOX & Bethesda Games Showcase – Сите новости од настанот

Заврши еден од најдобрите гејминг евенти годинава! Иако настанот беше поделен на Microsoft и Bethesda, сепак они беа тие што прикажаа најмалку работи но најдобри! Добивме околу 30 трејлери и претставувања на нови и со сега видени игри, но во рок од 1ипол час настанот дефинитивно ни ги наполни гејмерските души и срца! За сите […]

Прочитај повеќе
Хардвер Xbox

Microsoft работат на нов Cloud Streaming уред “Keystone”

Microsoft веќе некое време планираат да издадат стик за стриминг, слично на другите производи како што се Roku или Amazon Fire стик. Односно ќе биде повеќе како екстра-мини XBOX уред за Cloud Streaming а не баш “стик”. Новиот стриминг уред ќе се фокусира на Cloud гејмингот бидејќи неодамна ја објавија нивната услуга за Cloud Xbox. […]

Прочитај повеќе
PlayStation Xbox

Сите игри кои доаѓаат само на Next-Gen конзоли

Fable, Starfield, Forspoken и многу други нема да дојдат наXbox One or PS4 Следната генерација, или може да се каже сегашната генерација, конечно почнува да се чувствува како актуелна генерација. Година ипол по лансирањето на PlayStation 5 на Sony и Xbox Series X/S на Microsoft во ноември 2020 година, малку е полесно да добиете конзола […]

Прочитај повеќе
Xbox

Starfield и Redfall се одложени за 2023 година

Bethesda ги одложи двете игри Starfield и Redfall за првата половина на 2023 година. Оваа вест доаѓа по пат на ажурирање објавено денес од официјалниот профил на Bethesda на Twitter кој објаснува дека двата тима зад Starfield и Redfall, кои се Bethesda Game Studios и Arkane Austin соодветно, им треба повеќе време за да се […]

Прочитај повеќе