Новости

GTA 5 работи многу подобро на PS5 за разлика од XBOX Series X

Изгледа дека GTA 5 верзијата на Playstation 5 работи многу подобро од верзијата на XBOX Series S/X. Новиот римастер на GTA 5 и дава на играта технички поттик со зголемен фрејмрејт, 4K резолуција и секакви нови ефекти за играчите на конзолата да се восхитуваат. Играчите на PS5 исто така можат да ги искористат предностите на

Прочитај повеќе
Новости

Играч открил UFO во Gran Turismo 7

Играч на Gran Turismo 7 открил постоење на вонземјани во тркачката сцена. Ова е малку инзненадување, бидејќи Gran Turismo 7 е еден од најдеталните и најреалните тркачки симулатори некогаш направени. Gran Turismo 7 доби одлични критики за неговата тесна игра, живописна графика и импресивен напредок од неговиот претходник, но не остана имун на контроверзии. По

Прочитај повеќе
Новости

Fortnite додаде скинови од Doctor Strange и Prowler во Chapter 3 од сезона 2

Epic Games денес официјално ја започна својата Chapter 3 од Сезона 2 на Fortnite, мегапопуларниот BattleRoyale. Вообичаено со оваа сезонска промена, во Fortnite дојдоа голем број нови функции и измени во игра, кои на некој начин треба да му дадат нов живот на насловот. Можеби најзабележалните нови подолнувања на Chapter 3 Season 2, сепак вклучуваат

Прочитај повеќе
Новости

Gran Turismo 7 сега има најниска оценка за корисници на Metacritic од која било игра на Sony досега

Gran Turismo 7 сега ја има сомнителната чест да има најлош резултат на корисникот на Metacritic за игра од PlayStation Studios, Sony Interactive Entertainment, SCEA, SCEE или SCEI, некогаш направени! Ова е само поради тоа што на 17ти март се случи големо средување на играта кое што траеше цели 30 часа. Во рок од 30

Прочитај повеќе
Новости

Doctor Who доаѓа во Fortntie

Doctor Who пристигна во Fortnite! Овој потег го проширува досегот на Doctor Who во просторот за игри надвор од неговиот кросовер EVE Online, самостојните дигитални игри што ги има низ годините и одреден број на бордгејмови кои што ги доби франшизата низ годините и што нормално ќе си продолжат. BBC Studios објави дека докторот ќе

Прочитај повеќе
Новости

Во Fortnite нема да има градење некој период

Ако вчера игравте Fortnite во главниот режим на Battle Royale, може да видите необична промена. Механиката на градење објекти беше исфрлена од играта, што го направи Fortnite специфичен меѓу другите игри на Battle Royale. Во режимот на конкурентна игра, како и во режимот Креативен, градењето на објекти сè уште е присутно. Во главниот режим, играта

Прочитај повеќе
Новости

Street Fighter V го добива последниот голем Update

Последното големо ажурирање за Street Fighter V е најавено за 29-ти март. Според долгонајавуваниот план за игри на Capcom, ова ажурирање наречено „Definitive update“ ја носи најновата колекција на промени во балансот на карактерите и нивните потези. Според Capcom, надвор од балансирање, ова ажурирање носи филтер за засенчување ќелии и филтер за пиксели и неколку

Прочитај повеќе
Новости

Star Wars Jedi: Fallen Order 2 треба да биде претставена во мај оваа година

Star Wars Jedi: Fallen Order 2 можеби е една од најлошо чуваните тајни во игрите. Electronic Arts во основа го потврди продолжението за време на повик за заработка минатото лето, но издавачот беше особено тивок во последните неколку месеци. Па, се чини дека фановите нема да чекаат премногу повеќе за информации, бидејќи наводното откривање доаѓа

Прочитај повеќе
Новости

Тајниот ѕид од Elden Ring кој треба да се удри многу пати да се отвори ги шокира сите играчи

Дојдете, седнете и дозволете ми да ви ја раскажам приказната за една навистина чудна, скриена врата во огромниот отворен свет RPG Elden Ring. Можеби ќе треба да го погодите 50 пати или повеќе за да го отворите, велат тие. Се чини дека има повеќе од вратите, иако сето ова може да биде чудна грешка што

Прочитај повеќе
Новости

Хакери ги напаѓаат PC играчите на Elden Ring и нивните Saves

На играчите на Elden Ring им се советува да ја исклучат онлајн репродукцијата по извештаите дека некои играчи на компјутер се хакирани од напаѓачи кои го уништуваат нивното зачувување. Како што е детално наведено на Reddit и објаснето преку Twitter – @EldenRingUpdate, се смета дека хакерите ги корумпираат податоците за зачувување, принудувајќи пад, а потоа

Прочитај повеќе