Новости

Twitch од сега ќе банира стримери доколку прават дезинформации, и го покажа тоа со што веднаш банираше неколку корисници

Дознаваме дека Twitch сега забранува за дезинформации, со непосредни забрани доделени на големите десничарски стримери на платформата. Компанијата ги ажурираше условите за користење и упатствата на заедницата за да се фокусира на кој и да смета дека е „штетен со дезинформации“. Twitch издаде соопштение во кое се осврнува на ситуацијата, велејќи дека „ова ажурирање веројатно

Прочитај повеќе
Новости

Omega Rugal доаѓа да ја плаши новата генерација на борци со бесплатното DLC за King Of Fighter XV

King of Fighter е познат по тоа што има угнетувачки и евтини босови кои ги ловат играчите на крајот од аркадниот режим на дадената игра, а SNK враќа еден од најозлогласените бос ликови во серијаталот! Почнувајќи од 14 април, Omega Rugal ќе биде оживеан во The King of Fighters XV како бесплатен DLC достапен за

Прочитај повеќе
Новости

Ryu, Chun-Li и Akuma од Street Fighter доаѓаат во Brawlhalla

Најпопуларните ликови на Street Fighter се вкрстуваат со борбената игра на Ubisoft за бесплатна игра Brawlhalla. Ryu, Chun-Li и Akuma од серијата Capcom пристигнаа во Brawlhalla како дел од најновиот настан „епски кросовери“ на играта. Покрај познатите борци, Brawlhalla воведе нов режим наречен Street Brawl, кој става вртење на Street Fighter во играта со здравствени

Прочитај повеќе
Новости

Diablo 2 Resurrected Remastered Cinematics се тука и тие се неверојатни

Early access BETA за Diablo 2: Resurrected започнува кон крајот на оваа недела и ја вклучува сосема новата кинематика на играта. Но, не треба да чекате за да ги гледате, бидејќи развивачот Blizzard пред време го објави кинематиката Act I an Act 2 – и тие изгледаат неверојатно. Тие покажуваат огромно подобрување во однос на

Прочитај повеќе
Новости

Поранешен про играч на League of Legends изјави дека тренерот кој што сега е избркан од работа буквално на секого му барал пари

Северноамериканската е-спорт организација Team SoloMid (TSM) на 18 март го отпушти својот тренер во Лигата на легендите и шеф за развој на играчи, Zhang ‘Peter Zhang’ Yi, во LoL esports, работеше и со Team Liquid, Echo Fox и LMQ. Изјавата на ТСМ за отпуштањето, објавена на нејзините различни социјални канали, е клиничка колку што може:

Прочитај повеќе
Новости

Fortnite собрале $36 милиони за помош во Украина за помалку од 48 часа

Epic Games и Microsoft успеаја да соберат неверојатни 36 милиони долари за помалку од 48 часа, кои ќе бидат наменети за хуманитарна помош во Украина. Во текот на викендот, двете компании ветија дека приходите од какви било купувања со вистински пари направени во Fortnite помеѓу 20 март и 3 април ќе бидат наменети за избор

Прочитај повеќе
Новости

Играчите на Far Cry 6 се изненадени со Stranger Things мисија/кросовер

Far Cry 6 на Amazon Luna, Google Stadia, PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series S и Xbox Series X добива нова содржина оваа недела, благодарение на хит ТВ-шоуто на Netflix, Stranger Things. И за разлика од некои други содржини на играта по лансирањето, оваа содржина е бесплатна. Додека DLC на Vaas, Pagan Min и

Прочитај повеќе
Новости

Ubisoft наводно работи на Immortals: Fenyx Rising продолжение, но и на тотално нова Price of Persia игра

Бидејќи и оваа година беше откажан саемот Е3, а онлајн верзијата на саемот сè уште е неизвесна, сите очи се насочени кон големите издавачи и нивните планови да презентираат нови игри и проекти оваа пролет/лето. Според најновите извештаи, Ubisoft моментално подготвува сопствена „масовна“ изложба, каде би можела да ги открие досега ненајавените игри, новата игра

Прочитај повеќе
Новости

We Were Here Forever е закажана да излезе во мај 2022

Програмерите Total Mayhem Games објавија дека датумот на објавување We Were Here Forever е поставен за мај 2022 година. Датумот на објавување We Were Here Forever е поставен за 10-ти мај на PC (преку Steam и Epic Games Store), со верзии на конзоли на Xbox One, Xbox Series X|S, PlayStation 4 и PlayStation 5 „наскоро

Прочитај повеќе
Новости

Првото големо ажурирање на Elden Ring додаде повеќе тајни, квестови и луѓето во веќе огромниот свет

Elden Ring го доби ажурирањето V1.03, и иако тој скромен број можеби не сугерира ништо вредно за одбележување, играта всушност тајно додаде и поправи некои прилично големи и важни работи! Прво, а можеби и најнеочекувано, е листата на содржини што се воведени во играта. Како и можноста да се означи името и локацијата на NPC

Прочитај повеќе