Новости

That’s Incredible – Турнири за видео игри од 1983 година

Денешните натпревари во е-спорт може да се следат во живо преку многу стриминг платформи. И додека овие платформи за стриминг се релативно млад изум, конкурентната игра на видео игри постои речиси половина век. Тука се поставува прашањето – Како луѓето до сега гледале турнири за видео игри? И колку и да звучи нормално сепак одговорот […]

Прочитај повеќе
Новости

Dr. Disrespect го продава влезот за BETA тестот на неговата игра во форма на NFT

Доколку не ви се допаѓа концептот на NFT во гејминг индустријата, големи се шансите дека уште помалку ќе ви се допаднат кога ќе видите дека еден од најпопуларните стримери планира да го вклучи NFT концептот во својата игра. Мега контроверзниот Dr. Disrespect по трајна забрана од страна на Twitch основал сопствено студио за развој и […]

Прочитај повеќе
Новости

Магационери украле голем број на графички карти во вредност од $35,000

Тројца мажи (магационери) во Русија, наводно биле уапсени откако украле 20 Nvidia RTX 3070TI од складиште во предградието. На видеото може да се види како луѓето ги крадат графичките од магацинот. Наводно луѓето биле уапсено кога пробале да ги продадат на локалните продавници (Pawn Shops). Како што објавиле Videocartz.com преку Mash, тројца осомничени очигледно биле […]

Прочитај повеќе
Новости

Overwatch League се враќа за два месеца, но немаат ниту еден спонзор

За помалку од седум недели, во мај, започнува петтата сезона на официјалната Overwatch League на Activison-Blizzard, која што ќе започне со голем настан во живо од Тексас. Но сепак тажната и мрачната страна е што за два месеца ќе започне, но сепак немаат најдено ниту еден спонзор и никој не сака да им биде спонзор […]

Прочитај повеќе
Новости

Хорор играта IMMORTALITY е новиот наслов од креаторот на Her Story и Telling Tales која што доаѓа ова лето

Indie девелоперот Sam Barlow кој што е познат по неговите неконвенционални FMV хитови Her Story и Telling Tales, го претстави својот нов проект кој ќе биде многу сличен на тоа што е познат до сега. IMMORTALITY е нов интерактивен FMV хорор, порано беше познат како “Project Ambrosio” (Code Name), кој бил во креација од Barlow […]

Прочитај повеќе
Новости

Remedy наводно работат на Triple-A Doctor Strange игра

Излезе гласина која вели дека познатото студио Remedy работи на нова Doctor Strange AAA игра која треба да биде најавена наскоро! Кога ќе се помисле дека неделата ќе помине многу лесно, без некоја голема новост, излегува гласина која што вели дека Remedy, студиото виновно за правење на Alan Wake, Control, Quantum Break, Max Payne и […]

Прочитај повеќе
Новости

GTA 5 работи многу подобро на PS5 за разлика од XBOX Series X

Изгледа дека GTA 5 верзијата на Playstation 5 работи многу подобро од верзијата на XBOX Series S/X. Новиот римастер на GTA 5 и дава на играта технички поттик со зголемен фрејмрејт, 4K резолуција и секакви нови ефекти за играчите на конзолата да се восхитуваат. Играчите на PS5 исто така можат да ги искористат предностите на […]

Прочитај повеќе
Новости

Играч открил UFO во Gran Turismo 7

Играч на Gran Turismo 7 открил постоење на вонземјани во тркачката сцена. Ова е малку инзненадување, бидејќи Gran Turismo 7 е еден од најдеталните и најреалните тркачки симулатори некогаш направени. Gran Turismo 7 доби одлични критики за неговата тесна игра, живописна графика и импресивен напредок од неговиот претходник, но не остана имун на контроверзии. По […]

Прочитај повеќе
Новости

Fortnite додаде скинови од Doctor Strange и Prowler во Chapter 3 од сезона 2

Epic Games денес официјално ја започна својата Chapter 3 од Сезона 2 на Fortnite, мегапопуларниот BattleRoyale. Вообичаено со оваа сезонска промена, во Fortnite дојдоа голем број нови функции и измени во игра, кои на некој начин треба да му дадат нов живот на насловот. Можеби најзабележалните нови подолнувања на Chapter 3 Season 2, сепак вклучуваат […]

Прочитај повеќе
Новости

Gran Turismo 7 сега има најниска оценка за корисници на Metacritic од која било игра на Sony досега

Gran Turismo 7 сега ја има сомнителната чест да има најлош резултат на корисникот на Metacritic за игра од PlayStation Studios, Sony Interactive Entertainment, SCEA, SCEE или SCEI, некогаш направени! Ова е само поради тоа што на 17ти март се случи големо средување на играта кое што траеше цели 30 часа. Во рок од 30 […]

Прочитај повеќе