Nintendo

Кралицата го продава својот златен Wii

Цена по договор Многу добро познатиот и “one-of-a-kind” златен Wii кој што беше направен за кралицата моментално е ставен на аукција. Веројатно кралицата веќе е толку стара што ни Wii Sports и е многу за рекреација. Оваа уникатна промотивна конзола беше направена од THQ уште во 2009 година како трик за лансирање на просечна колекција […]

Прочитај повеќе
Nintendo

Switch Sports е излезена само еден ден и гејмерите почнаа да ги кршат своите телевизори

Се враќаат пробелмите од Wii Sports По само 24 часа по излегувањето на Nintendo Switch Sports, играч веќе е фатен како случајно го крши својот телевизор. А интересно е што целото тоа се случува на Twitch стрим. Стримерот 63man ја стримаше играта и играше сесија тенис се до моментот кога случајно неговиот Joy-Con со екстремна […]

Прочитај повеќе
Поп-култура Филм Nintendo

Анимираниот Super Mario Bros. филм е одложен до 2023 година

Анимираниот Super Mario Bros. за жал нема да го видиме оваа година како што првично требаше да го видиме. Филмот е презакажан за следната година и треба да го видиме во април 2023. Големиот Shigeru Miyamoto кој што е креатор на Mario на Twitter профилот на Nintendo го изјави ова одложување. Новите дати на филмот […]

Прочитај повеќе
Nintendo

Фан на Elden Ring направил Demake на играта за Game Boy

Limgrave, The Grafted Scion и The Tarnished се преработени во 8-bit Elden Ring, играта која што буквално го освои светот и натера многу луѓе што не беа запознаени со Souls игрите да навлезат максимално и да станат ептен фанови на Miyazaki и неговите ремек дела. Но… Како би изгледала Elden Ring во 8-bit формат за […]

Прочитај повеќе
Nintendo

Splatoon 3 доаѓа во септември – Нов трејлер

Nintendo го објавија новиот трејлер за играта што е дел на една од нивните нови но доста прознати франшици – Splatoon 3. Во трејлерот може да видиме дека играта ќе пристигне оваа година во септември! Поконкретно, Nintendo откри дека Splatoon 3 ќе се појави на Switch на 9ти септември. Трејлерот е речиси четири минутен кој […]

Прочитај повеќе
Игрици Nintendo

The House of the Dead: Remake доаѓа на PC, PS4, Xbox One и Stadia

Forever Entertainment денес најавија дека The House of the Dead: Remake наскоро пристигнува на PC (Steam и GOG), PS4, Xbox One и Google Stadia на 28 април. Ова е интересна дата бидејќи е 21 ден откако играта беше издадена како ексклузива за Nintendo Switch. Заснован на стариот Arcade Rail-Shooter од 1996 година, The House of […]

Прочитај повеќе
Nintendo

Наводно доаѓаат игри од Game Boy и Game Boy Advanced на Nintendo Switch

Ретро-Свич-Метро Во текот на последните неколку месеци, гласините сугерираа дека претплатниците на Nintendo Switch Online ќе добијат пристап до игрите што првично биле објавени на Game Boy и Game Boy Advance. Тие гласини се чини дека добиваат многу поголема пареа, бидејќи очигледно се откриени емулатори развиени од Nintendo за системот. Според корисникот на Твитер @Trashbandatcoot, […]

Прочитај повеќе
Nintendo

Вториот стадум на Capcom Arcade е најавен за PC и конзоли

Capcom Arcade 2nd Stadium е официјално откриен и ќе има уште една колекција од 32 аркадни класици. Откако беше рано протечено од корејскиот одбор за оценување, Capcom ја објави оваа објава и потврди дека насловот SonSon од 1984 година ќе биде бесплатно преземање за ова издание. Преднарачките и купувањата на Capcom Fighting Collection исто така […]

Прочитај повеќе
Nintendo

Metroid Read Update 2.1.0 е достапен од денес

Издавачот Nintendo и развивачот MercurySteam објавија дека ажурирањето на Metroid Dread 2.1.0 е сега достапно, додавајќи го режимот за брзање шеф и многу повеќе. Еве преглед на ажурирањето: Metroid Dread update 2.1.0 New Modes Added Three different boss rush modes have been added to the game. Press the R Button on the “Samus Files” screen to […]

Прочитај повеќе
Nintendo

Mario Golf доаѓа на Nintendo Switch Online

Нинтендо најави дека Nintendo Switch Online го додава Mario Golf овој месец. Nintendo Switch Online го додава Mario Golf на 15-ти април, најновата класична игра додадена на нивната услуга за претплата. Mario Golf првично беше објавен за Nintendo 64 во јуни 1999 година. Еве нов трејлер: Додека Nintendo Switch Online го додава Mario Golf, претходните […]

Прочитај повеќе