Мајкрософт ќе ја зголеми претплатата на XBOX Game Pass за 25%

По неколкумесечни гласини и шпекулации, Мајкрософт официјално ги зголемува цените на своите Xbox Game Pass претлати. Зголемувањето на цената се протега на секое ниво заедно со додавањето на сосема ново „Стандард“ ниво.

Почнувајќи од 10 јули, Xbox Game Pass Ultimate ќе скокне од 16,99 долари на 19,99 долари месечно, што е зголемување од 3 долари. Претплатите за PC Game Pass ќе скокнат од 9,99 долари на 11,99 долари месечно и ќе продолжат да ви даваат пристап до изданијата од првиот ден.

Како што споменавме, има ново ниво „Стандард“ што доаѓа на Xbox Game Pass за 14,99 долари месечно што нема да вклучува никакви изданија од првиот ден. Тоа значи дека игрите како Call of Duty: Black Ops 6 – една од главните причини за ова зголемување на цената и новото ниво – нема да ви бидат достапни ако се претплатите на стандардниот план.

Оние кои се веќе претплатници на Xbox Game Pass за конзола со цена од 10,99 долари, ќе продолжат како такви со пристап до насловите од првиот ден се додека го одржувате активното автоматско обновување. Новиот стандарден план е достапен само за нови членови.

Што се однесува до најнискиот план, Xbox Game Pass Core – замена за Xbox Live Gold – кој скока од 59,99 долари годишно на 74,99 долари. Тоа е зголемување од 25% на годишниот трошок без вклучување на наслови од првиот ден. Месечната стапка ќе остане 9,99 долари.

Овие нови цени ќе започнат за постојните членови почнувајќи од 12 септември.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

About The Author

Сакате вашата игра да биде прикажана за време на Gamescom Opening Night Live (ONL)? Тоа може лесно да се договори и направи, и почетната цена запонува од $288.000 па се нагоре.

Оваа информација за првпат беше фатена од TechRaptor, и многу медиуми брзо ја пренесоа веста. Тоа е максималната цена и доаѓа со место од 120 секунди на емитувањето. Сакате помалку време, тоа е малку поевтино, но не многу. Погодок од 90 секунди чини 234.000 долари, 60 секунди околу 179.600 долари, и 30 секунди ќе ви одземат приближно 125.000 долари.

Ако не сакате да потрошите толку многу на отварањето, можете да ја добиете вашата игра на пред-шоуто. Сепак, сè уште е прилично скапо. За хит од 120 секунди на предшоуто, чини приближно 144.226 долари. За 90 секунди, ќе чини околу 117.000 долари, 60 секунди околу 90.000 долари, и за само 30 секунди, сè уште е 62.500 долари.

Сепак, и покрај високата цена, студијата не се чинеше дека се исклучени бидејќи местата на главната емисија од Gamescom ONL се распродадени. Сепак, сè уште можете да резервирате за пред-шоуто.

И иако за некои може да биде изненадување, овие цени не се ништо ново. За Summer Game Fest оваа година, наводно чинел 250.000 долари за само една минута. Ако сакавте повеќе време, на пример 2,5 минути, гледавте да потрошите над 500.000 долари.

Не се верува дека секој натпревар треба да се плати. Бидејќи некои од помалите инди игри што се прикажуваат за време на овие преноси веројатно немаат буџет да си дозволат толку голема цена. Сепак, сè уште е нешто да се видат цените поврзани со вакво шоу.

GG LFM

W00t w00t? GG ис лукинг фор мор!​
Стани дел од тимот на GG.MK!

GG ЛОВЦИ НА ТРОФЕИ

покажете го пленот

Претплати се на нашата мејлинг листа

Нема спам, нема замарање!
Само гејминг!