Во САД се изгласа закон кој што ќе доведе го укинување на ТикТок

Корисниците на ТикТок во Америка моментално се соочуваат со можноста дека наскоро има шанса социјалната мрежа да биде целосно укината во сите земји од САД по изгласување на нов закон во US House of Representatives. Законот наложува за тоа Кинеската Фирма “ByteDance” мора да ги продадат сите нивни акции од апликацијата во рок од 6 месеци. Доколку ByteDance не го направи тоа, ТикТок ќе биде целосно блокирано во САД.

Стравот кои што го имаат ByteDance моментално е поголем бидејќи овој закон и случај ќе биде многу поврзан со Кинеската влада, што значи дека сите податоци на сите корнисници ќе можат да бидат контролирани од Кинезите. Ова исто така ги загрижи и странските обвластени лица

Законот кој што е изгалсан во US House of Representatives е подржан од двете големи партии во САД. Сепак, некои членови изразија загриженост за потенцијални прашања, вклучително и пречекорување на владата, додека поголем број демократски пратеници се загрижени дека забраната на апликацијата ќе ги отуѓи помладите гласачи – клучен блок за гласање што им е потребен на демократите за да успеат на изборите во ноември. Против забраната е и поранешниот претседател Доналд Трамп, и покрај напорите да се забрани апликацијата во минатото.

Кинеската Влада

Кинеската влада се потсмеа на сметка на BCC каде што го цитира портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи”

“This kind of bullying behavior that cannot win in fair competition disrupts companies’ normal business activity, damages the confidence of international investors in the investment environment, and damages the normal international economic and trade order.”

Изјавата од BBC

Експлозивната популарност на ТикТок доведе до пораст на приходите од рекламирање. Истражувачката компанија Emarketer проценува дека ТикТок ќе донесе околу 8,66 милијарди долари приходи од реклами само од САД оваа година. Стана популарна апликација за влијателите и малите бизниси да ги пласираат своите производи.

ТикТок долго време е грижа за странските влади. Веќе е забранет од владините уреди во многу европски земји, мнозинството американски држави и Канада. Исто така, има целосна забрана во Индија. Минатата година, сенатскиот комитет на Австралија предупреди дека TikTok претставува еден од најголемите безбедносни ризици во земјата.

ТикТок е премногу скапа комапнија

Нацрт-законот му дава на ByteDance само шест месеци да ги среди сите работи. Според ByteDance (преку CNBC), ТикТок би можел да вреди дури 268 милијарди долари. Тоа е голема цена што потенцијалните инвеститори ќе ги остави во мислење, а тоа е пред можноста за антимонополски мерки и правни предизвици да влезат во равенката.

МАРКЕТИНГ

About The Author

По долгогодишни барања од фановите, PlayStation објави дека конечно ќе ги донесе трофеите на ПЦ. Бидејќи PlayStation продолжи да ја продлабочува својата поддршка за платформата за PC со нови изданија на игри, фановите почнаа да сакаат да видат дополнителни елементи и функции што се гледаат на PS5 и PS4. Сега, веројатно најголемата таква карактеристика, Трофеи, конечно треба да се појави на компјутер со следното издание на PlayStation за хардверот.

Ловците ги острат нивните контролери

По ексклузивниот извештај на TrueTrophies дека Sony тестира трофеи за PlayStation PC уште во 2023 година, воодушевени сме што можеме да кажеме дека трофеите на PlayStation PC конечно се потврдени за лансирање во мај 2024 година. Плус, сето тоа започнува со една од најдобрите игри за PS5 на компјутер што добива поддршка за трофеи при лансирањето!

Објавено преку блогот за PlayStation, трофеите за PlayStation PC ќе бидат пуштени во четврток, 16 мај 2024 година, заедно со издавањето на Ghost of Tsushima Director’s Cut за компјутер. Ова значи дека на PC за првпат ќе има отклучување на Платинум трофеј. Новата трофејна компатибилност на компјутер, исто така, ќе биде лансирана заедно со новото преклопување на PlayStation/PC, кое исто така ќе ви овозможи да ги префрлите списокот на пријатели и поставките на профилот на PSN од PS5 и PS4.

Корисниците на PC ќе треба да се најават на нивните PSN акаунти додека играат игри на компјутер компатибилни со трофеи за да добиваат трофеи. Тоа ќе им овозможи и пристап до нивниот PSN.

Исто така, не е потврдено дали претходно објавените игри за PC PlayStation ќе добиваат поддршка за трофеи или дали сите PlayStation PC игри ќе добиваат поддршка за трофеи понатаму. Безбедно е да се претпостави дека игрите како God of War Ragnarok и Marvel’s Spider-Man 2 ќе добијат поддршка за трофејот за PlayStation PC кога на крајот ќе бидат лансирани на платформата. Сепак, останува нејасно дали игрите како Horizon Forbidden West или Ratchet и Clank Rift Apart ќе го следат примерот.