Половина од Top 100 игрите на Steam работат на Steam Deck

Преносливите компјутерски игри навистина доаѓаат во прв план во 2022 година. Се најавуваат нови гејмерски лаптопи и мобилни чипови, а секако тоа е по издавањето на Valve’s Steam Deck. Преносливиот компјутер за игри кој има лик и функција како на Switch предизвикува бранови, а Valve веќе планира Steam Deck 2!

Она што беше подеднакво импресивно како и самата мала единица, е притисокот за компатибилност. Има тони игри кои работат на Steam Deck, но тие имаат тенденција да се разликуваат во тоа колку добро. За среќа, Steam има систем за верификација за да им помогне на луѓето во овој процес, кој ги оценува игрите за тоа колку добро работат со новиот хибрид на компјутерската конзола.

За играта да биде потврдена Steam Deck, таа мора да работи прилично беспрекорно на Steam Deck, исто како и на компјутер. Иако на платформата има незабележителен број на игри, слободно може да се каже дека повеќето корисници веројатно се грижат само за неколку. Топ 100 игри на Steam се прилично безбеден облог за игри за кои се грижат на луѓето, така што Boiling Steam направи математика за тоа колку од овие игри се поддржани.

Следниот чекор надолу од Steam Deck Verified е Steam Deck што може да се репродуцира. Ова се игри кои немаат толку добро искуство на Deck како што би добиле на компјутер, или потенцијално сè уште не се потврдени. Тие се безбеден облог за обид и додадете уште 26 игри на листата од 100-те најдобри титули.

Игрите од оваа листа ги вклучуваат Counter-Strike: Source и Global Offensive, Dota 2 и Skyrim. Најчесто тие се многу популарни игри кои се малку постари, па може да бидат малку пониски на листата на приоритети. Сепак, заедно тоа носи вкупно 54 од 100 најпопуларни игри на Steam кои работат на Deck. Тоа е над 50% за математичките глупаци таму.

Остатокот од топ 100 наслови спаѓаат или во неподдржани или непроверени категории. Има 26 во топ 100 игри на Steam кои се наведени како неподдржани, а за многумина причината е софтверот против мамење, кој е тешко да се имплементира и да се движи на Steam Deck. Веројатно е дека без значителен поттик, повеќето програмери нема да можат да посветат ресурси за ова да функционира, а овие игри може едноставно да останат неподдржани. Тоа само остава 20 игри допрва да бидат оценети за Steam Deck, но искрено, некои сè уште вредат да се снимат. Изненадувачки е колку игри изгледаат доволно добро на малата машина без поддршка.

Работната библиотека со преносни игри за компјутер на Steam Deck е веќе прилично импресивна и се чини дека ќе расте. Изгледа дека 2022 година навистина може да биде година на Steam Deck.

МАРКЕТИНГ

About The Author

Сакате вашата игра да биде прикажана за време на Gamescom Opening Night Live (ONL)? Тоа може лесно да се договори и направи, и почетната цена запонува од $288.000 па се нагоре.

Оваа информација за првпат беше фатена од TechRaptor, и многу медиуми брзо ја пренесоа веста. Тоа е максималната цена и доаѓа со место од 120 секунди на емитувањето. Сакате помалку време, тоа е малку поевтино, но не многу. Погодок од 90 секунди чини 234.000 долари, 60 секунди околу 179.600 долари, и 30 секунди ќе ви одземат приближно 125.000 долари.

Ако не сакате да потрошите толку многу на отварањето, можете да ја добиете вашата игра на пред-шоуто. Сепак, сè уште е прилично скапо. За хит од 120 секунди на предшоуто, чини приближно 144.226 долари. За 90 секунди, ќе чини околу 117.000 долари, 60 секунди околу 90.000 долари, и за само 30 секунди, сè уште е 62.500 долари.

Сепак, и покрај високата цена, студијата не се чинеше дека се исклучени бидејќи местата на главната емисија од Gamescom ONL се распродадени. Сепак, сè уште можете да резервирате за пред-шоуто.

И иако за некои може да биде изненадување, овие цени не се ништо ново. За Summer Game Fest оваа година, наводно чинел 250.000 долари за само една минута. Ако сакавте повеќе време, на пример 2,5 минути, гледавте да потрошите над 500.000 долари.

Не се верува дека секој натпревар треба да се плати. Бидејќи некои од помалите инди игри што се прикажуваат за време на овие преноси веројатно немаат буџет да си дозволат толку голема цена. Сепак, сè уште е нешто да се видат цените поврзани со вакво шоу.

GG LFM

W00t w00t? GG ис лукинг фор мор!​
Стани дел од тимот на GG.MK!

GG ЛОВЦИ НА ТРОФЕИ

покажете го пленот

Претплати се на нашата мејлинг листа

Нема спам, нема замарање!
Само гејминг!