Половина од Top 100 игрите на Steam работат на Steam Deck

Преносливите компјутерски игри навистина доаѓаат во прв план во 2022 година. Се најавуваат нови гејмерски лаптопи и мобилни чипови, а секако тоа е по издавањето на Valve’s Steam Deck. Преносливиот компјутер за игри кој има лик и функција како на Switch предизвикува бранови, а Valve веќе планира Steam Deck 2!

Она што беше подеднакво импресивно како и самата мала единица, е притисокот за компатибилност. Има тони игри кои работат на Steam Deck, но тие имаат тенденција да се разликуваат во тоа колку добро. За среќа, Steam има систем за верификација за да им помогне на луѓето во овој процес, кој ги оценува игрите за тоа колку добро работат со новиот хибрид на компјутерската конзола.

За играта да биде потврдена Steam Deck, таа мора да работи прилично беспрекорно на Steam Deck, исто како и на компјутер. Иако на платформата има незабележителен број на игри, слободно може да се каже дека повеќето корисници веројатно се грижат само за неколку. Топ 100 игри на Steam се прилично безбеден облог за игри за кои се грижат на луѓето, така што Boiling Steam направи математика за тоа колку од овие игри се поддржани.

Следниот чекор надолу од Steam Deck Verified е Steam Deck што може да се репродуцира. Ова се игри кои немаат толку добро искуство на Deck како што би добиле на компјутер, или потенцијално сè уште не се потврдени. Тие се безбеден облог за обид и додадете уште 26 игри на листата од 100-те најдобри титули.

Игрите од оваа листа ги вклучуваат Counter-Strike: Source и Global Offensive, Dota 2 и Skyrim. Најчесто тие се многу популарни игри кои се малку постари, па може да бидат малку пониски на листата на приоритети. Сепак, заедно тоа носи вкупно 54 од 100 најпопуларни игри на Steam кои работат на Deck. Тоа е над 50% за математичките глупаци таму.

Остатокот од топ 100 наслови спаѓаат или во неподдржани или непроверени категории. Има 26 во топ 100 игри на Steam кои се наведени како неподдржани, а за многумина причината е софтверот против мамење, кој е тешко да се имплементира и да се движи на Steam Deck. Веројатно е дека без значителен поттик, повеќето програмери нема да можат да посветат ресурси за ова да функционира, а овие игри може едноставно да останат неподдржани. Тоа само остава 20 игри допрва да бидат оценети за Steam Deck, но искрено, некои сè уште вредат да се снимат. Изненадувачки е колку игри изгледаат доволно добро на малата машина без поддршка.

Работната библиотека со преносни игри за компјутер на Steam Deck е веќе прилично импресивна и се чини дека ќе расте. Изгледа дека 2022 година навистина може да биде година на Steam Deck.

МАРКЕТИНГ

About The Author

Во неодамнешното финансиско ажурирање, извршниот директор на Ubisoft откри дека компанијата вложила повеќе пари и напор во маркетингот на Star Wars Outlaws од која било друга игра на Ubisoft досега објавена. Тој, исто така, истакна дека компанијата очекува силно лансирање врз основа на „позитивното расположение на заедницата“ што го циркулира проектот.

Сепак, неодамнешното видео за игра што се појави на интернет предизвика негативни повратни информации врз основа на тоа колку „неисполирано“ изгледа играта – и таа се појавува на пазарот за само еден месец.

За Ubisoft скап паркетинг означува успех!

За време на неодамнешниот повик за заработка, Ив Гилемот, долгогодишниот извршен директор на Ubisoft, изјави:

Она што го земаме предвид е силно лансирање на „Star Wars Outlaws“. Тоа е фактот дека е меѓу најочекуваните игри во индустријата оваа година и одразува навистина силно позитивно расположение на заедницата, а исто така и фактот дека доаѓаме со најголемата маркетинг кампања досега за игра на Ubisoft.

Би било интересно да се видат бројките, бидејќи некои наслови на Ubisoft, како што е Watch Dogs од 2014 година, имаа маестрални маркетинг кампањи кои вклучуваа обемни трејлери, CGI, билборди, рекламни спотови и многу повеќе. Некои проценки ги ставаат маркетиншките буџети за насловите на Assassin’s Creed во стотици милиони долари. За споредба, не се чувствувам како „Star Wars Outlaws“ да уживаат во таа плодна маркетинг кампања.

GG LFM

W00t w00t? GG ис лукинг фор мор!​
Стани дел од тимот на GG.MK!

GG ЛОВЦИ НА ТРОФЕИ

покажете го пленот

Претплати се на нашата мејлинг листа

Нема спам, нема замарање!
Само гејминг!