Компанијата позната по уреди за чистење произведе Слушалки со прочистувач за воздух – Dyson

Dyson, производител на правосмукалки со ласери кои бараат нечистотија, создаде сет слушалки за прочистување на воздухот, кои очигледно не се првоаприлска шега. Според страницата на производот Dyson Zone, визирот за уста на уредот е наменет да канализира „континуиран проток на прочистен воздух кон вашиот нос и уста, без да го допира лицето“.

Немаме никакви спецификации за самите слушалки; Сè што знаеме е дека тие се Bluetooth и поништување на шум. Тимот од Stuff можеше да ја носи маската и да ги слуша слушалките и рече дека е можно да се слушне брмчењето на моторите за прочистување на воздухот во ушите дури и со овозможено поништување бучава, што изгледа како очигледна негативна страна на носењето. прочистувач на воздух на вашата глава. Дајсон кажа многу за тоа колку е одлична нејзината маска за доставување чист воздух до вашите бели дробови, но треба да се забележи дека прочистувачите на воздухот „не се доволни за да ги заштитат луѓето од Ковид-19“, според ЕПА. Агенцијата очигледно не мисли на прочистувачи на воздух што се носат надвор од куќата (бидејќи Dyzon Zone не постоеше кога ја даде својата препорака), но доволно е лесно да се види дека ако некој е болен и ја носи оваа маска, тој сепак може да се шири микроби во воздухот. Нема печат како што има на маските KN95 или N95. Филтрирањето е само еднонасочно, а според Дајсон делува на „градските испарувања и загадувачи“. Мора да се запрашате дали дувањето воздух во лицата на луѓето е одлична идеја во време кога се обидуваме да ја ограничиме циркулацијата на вирусот. Во една од публицитетните снимки, маската се носи во воз, оставајќи го носот изложен – не баш како што би препорачала МТА.

Дајсон вели дека работата на маската започнала пред пандемијата и дека се работи на маска за филтрирање на аеросол што некако ќе одговара на зоната Дајсон. Значи, маска дизајнирана да го намали преносот на Ковид за да ја носите со другата ваша маска што ги намалува загадувачите. Тоа изгледа како премногу маски. Тешко е да се открие за кого всушност е оваа маска. Иако загадувањето на воздухот е сериозна грижа, мислам дека само ќе се задржам на мојот црн N95 кога ќе се качам со автобус во градот. Иако за доброто на новинарството, убеден сум дека нашиот Дејв Џејмс нема да има ништо против да ги носи овие низ градот како што го носеше Razer Zephyr.

Слушалките Dyson Zone за прочистување на воздухот ќе бидат достапни онлајн на Dyson.com подоцна оваа година. Сеуште не е наведена цена.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

About The Author

Во новиот блог пост, PlayStation објави дека планираат да додаде компјутерска поддршка за уредот PSVR2 некаде во 2024 година.

Компанијата соопшти дека „во моментов ја тестираме способноста на игрите на PSVR2 да пристапат до дополнителни игри на компјутер“.

Бидејќи овие планови сè уште се во фаза на тестирање, фановите може да очекуваат поддршката за компјутер да пристигне подоцна во текот на годината.

Сепак, ова е само шпекулација. PlayStation не откри точен датум на објавување. Но, компанијата потврди дека „се надеваме дека ќе ја направиме оваа поддршка достапна во 2024 година“.

PlayStation VR

Уредот PSVR2 првпат беше објавен минатата година, со повеќе од триесет игри на лансирање. Ова вклучуваше тринаесет сосема нови наслови. Сепак, VR просторот продолжува да се шири. PlayStation VR2 сепак би можел да користи поширок избор на игри, а поддршката за компјутер дефинитивно би била голем скок напред.

Фановите веќе шпекулираат за некои од потенцијалните компјутерски игри кои би имале корист од овој пристап. Но, PlayStation не елаборираше колку ќе биде обемна поддршката. Apple Vision Pro објавен претходно овој месец, на различни критики. Некои корисници, меѓу другото, не беа задоволни од неговата тежина.

Значи, PSVR2 веројатно има еден конкурент помалку таму. Иако, сè уште има разговори дека Xbox би можел да инвестира во рачен уред некогаш во иднина. Засега, Мајкрософт неодамна објави дека работи на „моќна“ конзола од следната генерација.

Џим Рајан, кој ќе се повлече од функцијата извршен директор во Sony Interactive Entertainment следниот месец, неодамна ги наведе своите најдобри PlayStation игри од секоја генерација.

Се надеваме дека PSVR2 наскоро ќе има можност да вклучи повеќе свои класици со поддршка за компјутер оваа година.