Извршниот директор на OpenAI – Sam Altman е отпуштен: Компанијата „повеќе нема доверба во неговата способност да продолжи да води“

Креаторите на ChatGPT OpenAI објави дека Сем Алтман е тргнат од функцијата главен извршен директор на компанијата и како член на нејзиниот одбор на директори. Целосно е избркан од компанијата. Алтман беше заменет со главниот технолошки директор на OpenAI, Мира Мурати, која ќе ја извршува функцијата привремен извршен директор додека не се најде постојана замена.

Причината за ненадејното заминување на Алтман не беше откриена, но објавата на OpenAI сугерира дека, од гледна точка на одборот, се случила некаква несоодветност.

“Mr. Altman’s departure follows a deliberative review process by the board, which concluded that he was not consistently candid in his communications with the board, hindering its ability to exercise its responsibilities. The board no longer has confidence in his ability to continue leading OpenAI.”

Изјава за Медиумите

Одборот на директори на OpenAI изрази благодарност за „многу придонеси на Алтман за основањето и растот на OpenAI“ во изјавата, но рече дека „лидерството е неопходно додека одиме напред“.

Ненадејното отстранување на Алтман е вистински шок. Заедно со тоа што беше главен извршен директор на OpenAI, тој беше и јавно лице на компанијата: тој се појавуваше на различни конференции поврзани со вештачката интелигенција (вклучувајќи го и DevDay на OpenAI пред само неколку недели), а во мај сведочеше пред Конгресот на САД, прашувајќи за создавање на нова владина агенција која ќе го регулира развојот на вештачката интелигенција. Претходно оваа недела, Алтман на Твитер објави дека OpenAI „го паузира пријавувањето на ChatGPT Plus“, бидејќи побарувачката за услугата го надминала нејзиниот капацитет.

Но, тој, исто така, претседаваше со период на големи финансиски загуби на OpenAI, и иако тоа е тешко неочекувано од новите, врвни технолошки компании, тоа веројатно не му направи никаква услуга. Набргу откако веста за неговото отпуштање излезе во јавноста, Алтман објави кратка изјава на Твитер, иако не понуди увид во причината зад тоа.

Без оглед на причината, промената на Алтман беше дочекана со шок и шпекулации на социјалните мрежи, и одредено незадоволство од нејасната природа на изјавата на компанијата. Како што рече корисникот на Твитер, Џефри Милер, „Ако вашата објава за промена на раководството на компанијата остави милиони луѓе да се запрашаат дали тоа го зголемува или намалува краткорочниот ризик од човечко истребување, вашата компанија треба да размисли повеќе од само повисокото раководство“.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

About The Author

Мајкрософт да се подготвуваат да објават целосно дигитална верзија на конзолата Xbox Series X ова лето. Според тврдењето на медиумот Exputer, Мајкрософт ќе лансира верзија на конзолата која нема диск драјв во одреден момент во месеците јуни или јули.

Новата верзија на Xbox Series X, се тврди во извештајот, ќе биде целосно бела и ќе има и подобрен систем за ладење. Неодамна, извршниот директор на XBOX Фил Спенсер изјави дека компанијата НЕ планира постепено да ги укине физичките игри за своите конзоли. Во своето интервју со Стивен Тотило, Спенсер рече дека „стратегијата на компанијата не зависи од луѓето кои се движат целосно дигитално“ и дека ослободувањето од физичките игри „не е стратешка работа“ за Xbox.

Ова не е прв пат да се известува за конзола Xbox Series X без диск драјв. Првпат слушнавме за ова додека траеше случајот на Мајкрософт против FTC за стекнувањето на Activision Blizzard, каде што беше откриено, благодарение на грешката од страна на Microsoft, дека цилиндричната верзија на конзолата е во развој. Оваа верзија, позната како „Проектот Бруклин“ ќе има простор од 2 ТБ, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.2 и нов контролер.

XBOX – Project Brooklny