AI учи да игра Minecraft со гледање на 40,000 часа YouTube видеа со Video PreTraining (VPT)

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Најновата вештачка интелигенција на OpenAI научи да игра Minecraft гледајќи 40.000 часа YouTube видеа.

Компанијата, која е специјализирана за вештачка интелигенција, разви алгоритам за Video Pre-Training (VPT) кој овозможува нејзината вештачка интелигенција да учи преку гледање. За разлика од претходните обиди за создавање алгоритми на Minecraft, OpenAI игра во истата средина како и луѓето користејќи еквивалент на дејства со маус и тастатура, што го прави ова огромен скок во технологијата за вештачка интелигенција.

Вештачката интелигенција научи активности како што се сечење дрва, правење штици и изработка на маси, како и пливање, лов, готвење и многу повеќе. Со некои дотерувања, вештачката интелигенција на крајот ја разви својата продуктивност и можеше да научи да изгради дијамантски копач – вештина за која на човечки играч ќе му требаат околу 20 минути и 24.000 активности за да ја постигне. Сепак, необработените снимки не се доволни за вештачката интелигенција да научи. Тоа е затоа што само видеото покажува што може да се направи, но не и како да се направи.

Како такви, изведувачите ги снимија и ги означија основните вештини на Minecraft за да создадат друг алгоритам кој прецизно ги забележуваше тие 40.000 часа снимки на YouTube со инструкции за внесување на тастатура и маус. Ова и овозможи на вештачката интелигенција да учи гледајќи ги човечките дејства, наместо да тестира случајни дејства и да предвидува преземени дејства користејќи информации од минатото и иднината. Додека тимот ја тестираше вештачката интелигенција само со Minecraft, тие веруваат дека отворената природа на играта и генеричкиот човечки интерфејс значат дека вештачката интелигенција може да се користи и за општа употреба на компјутер.

Целото истражување и статија може да ја прочитате ТУКА (Tap)
Има многу добри работи за читање

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

WP Post Author

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Втората сезона на Overwatch 2 ќе започне следната недела на 6ти декември! Ажурирањето на сезоната носи нов херој во играта заедно со нова мапа, Battle Pass, празнична козметика и многу повеќе…

Оваа вест доаѓа преку новиот трејлер за 2та сезона на Overwatch 2, објавен денеска, кој можете да го погледнете подолу, заедно со нов блог пост од Blizzard. Во трејлерот, го гледаме новиот херој кој се приклучува на списокот на херои – Ramattra како и новата експорт Shambali мапа која влегува во редовната ротација на играта заедно со досегашните. Исто така го гледаме новиот Mythic скин на Junker Queen достапен во новиот Battle Pass како и поглед на некои од празничните скинови од претстојните празнични настани.

With a new season comes a new map pool. Along with our newest map, Shambali Monastery, players can anticipate the return of a fan-favorite, Rialto, and the most epic place on earth, Blizzard World. We’ll be visiting Oasis and Nepal at different times of the day and rotating out Hollywood and Watchpoint: Gibraltar. As a reminder, all off-rotation maps will continue to be available in custom games.” 

Blizzard

Blizzard вели дека темата на 2-та сезона е грчката митологија, што објаснува зошто митските скинови од Battle Pass е Zeus Junker Queen. Овој скин ќе вклучува нови прилагодувања, модели на оружја, гласовни линии и специјални ефекти. Легендарниот скин на Poseidon Ramattra и Легендарниот скин од Hades Pharah може да се заработи и со квестови.

“These heroes and several others will be imbued with awesome god-like powers in our new Battle for Olympus game mode. This new limited-time event will start on January 5 and last until January 19.”

Blizzard

Blizzard исто така враќа два празнични настани: Winter Wonderland and Lunar New Year. Секој настан оваа сезона, вклучувајќи ја и битката за Олимп, ќе има скин како награда што можете да се заработи со играње и исполнување предизвици. Можете исто така да заработите помали работи од сезона 2 со гледање стримери на Overwatch 2 на Twitch.

Сезона 2, исто така, носи неколку промени во рамнотежата на Overwatch 2. Blizzard вели дека се фокусира на масакрирањето на Sojourn’s Rail Gun на растојание за сезона 2, во обид да ги поттикне играчите да ја „искористат големата мобилност на Sojourn за да го затворат растојанието за повеќе да има уништувања”. Doomfist добива „значајни промени кои подобро ја поддржуваат неговата улога како Tank на тимот, додека сè уште го одржува јадрото на стилот на игра на неговиот идентитет на херој“. Севкупно, Blizzard вели дека може да очекувате прилагодувања за Ana, Bastion, Junker Queen, Kiriko, Mercy и Symmetra кога ажурирањето на сезона 2 ќе биде објавено на 6 декември.