Сите инфомрации за PlayStation Portal, Pulse Elite и Pulse Explore

PlayStation го откри дека спремаат нови безжичните слушалки претходно ова лето, но не откри многу за нив освен што тие можат да се поврзат со PlayStation 5, PC и Мобилни. Сега, Sony не само што ја подигнаа завесата за својот нов уред за Remote Play – PlayStation Portal, туку и два нови аудио уреди што ги објавуваат за PS5.

Безжичните мали слушалки откриени претходно ова лето се наречени PlayStation Pulse Explore и даваат „премиум преносливо аудио искуство со двојни микрофони и Noise Canceling подобрено со вештачка интелигенција, способно да ги филтрира звуците во позадина“ со звук без загуби и футрола за полнење. Тие ќе чинат 199,99 долари… Искрено… За мали бежични слушалки таа цена е ненормално висока…

Новите големи и убави слушалки откриени денес се нарекуваат PlayStation Pulse Elite и нудат аудио без загуби и доаѓаат со бум-мајк што може да се повлече (не е прикажан на веќе постоечките слушалки за Pulse). Како и слушалките Pulse Explore, ќе имаат Noise Canceling подобрено со вештачка интелигенција, способно да ги филтрира звуците во позадина. Доаѓа и со закачалка за полнење. Слушалките Pulse Elite ќе чинат 149,99 долари. Овие слушаки се само подобрена верзија од првите што се врвни. За овие слушалки цената вреди и тоа максимално!

Sony велат дека наскоро ќе споделат повеќе детали за датумот на објавување на аудио уредите Pulse Elite и Pulse Explore, вклучително и кога ќе бидат пуштени за нарачка.

Pulse Elite and Pulse Explore will be the first PlayStation audio devices to use custom-designed planar magnetic drivers for an audiophile-level listening experience normally found in premium headphones for professional sound engineers. With Pulse Explore, we’re pleased to be one of the first companies to provide wireless earbuds to the mass consumer market using planar magnetic driver technology.” 

Официјалниот Блог пост

За да се совпадне со овие уреди, Sony го откри PlayStation Link. Pulse Elite и Pulse Explore ќе се поврзат директно со претстојниот уред за Remote Play на PlayStation Portal користејќи ја оваа врска. Компанијата вели дека PlayStation Link испорачува „ниска латентност, аудио без загуби и лесно префрлување помеѓу повеќе хостови за PlayStation Link како PS5 со USB адаптер и PlayStation Portal.

Кога ги користите овие нови аудио уреди со PS5, USB адаптерот што е вклучен со секој е потребен за PlayStation Link. Овој адаптер, исто така, ќе се продава одделно како самостоен производ и може да се користи на компјутер и Mac, што ќе овозможи поврзување на слушалките Pulse Elite и слушалките Pulse Explore со компјутер и Mac со звук без загуби и ниска латентност.

Хендхелдот PlayStation Portal ги вклучува функциите што би ги очекувале од контролорот DualSense, како што се адаптивни активирања и хаптички повратни информации. Сместен меѓу двете половини на контролорот е 8-инчен LCD екран способен за прикажување 1080p/60FPS. PlayStation вели дека уредот е „за гејмерите во домаќинствата каде што можеби телевизорот што стои во една соба не е прилагоден само за гејминг и едноставно мора да има делба”. Или на Балкански превод, ако во дневната имате убав телевизор дур ви се гејма Мајката треба да гледа серија или Таткото треба да гледа фудбал, ќе си земете PlayStation Portal и ќе си играте на раат.

PlayStation Portal ќе се поврзе со вашиот PS5 преку Wi-FI и може да игра поддржани игри инсталирани на вашата конзола. Уредот вклучува 3,5 милиметарски аудио приклучок за жичен звук, иако новите слушалки PlayStation Pulse Elite и слушалките Pulse Explore ќе се поврзуваат со него безжично преку новата технологија што компанијата ја нарекува PlayStation Link.

Сепак, игрите PSVR2, за кои се потребни VR уредот, и игрите што се пренесуваат преку Cloud на PlayStation Plus Premium, не се поддржани.

Порталот PlayStation ќе биде лансиран подоцна оваа година за 199,99 долари. Сè уште нема датум за издавање на уредот, но PlayStation вели дека наскоро ќе има повеќе детали за тоа кога ќе започнат преднарачките.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

About The Author

Кон крајот на минатата година, Blizzard Entertainment објави дека Chris Metzen, легендарниот дизајнер, писател па и гласовен актер кој стои зад некои од најдобрите игри во студиото некогаш ќе се врати како креативен советник. Денес отидоа чекор понатаму, објавувајќи дека Metzen сега се враќа на полно работно време како извршен креативен директор за универзумот Warcraft. Тоа значи дека Metzen ќе го води тимот на World of Warcraft бидејќи „ја создава следната генерација на авантури“. Со оглед на тоа што „World of Warcraft“ веројатно ќе се засили до нејзината следна експанзија, он се враќа во редот со полно работно време во клучно време за франшизата.

Како што очекувате, првичната објава не содржи никакви детали за тоа на што точно работи Metzen и тимот. Наместо тоа, им кажа на фановите дека ќе ги покажат првите новости од ова партнерство на BlizzCon. Настанот е планиран да се одржи на 3 ноември 2023 година и најверојатно на фановите ќе им ги даде првите детали за новото проширување. На крајот на краиштата, возбудата за него веќе почнува да се зголемува дури и кога Patch 10.2 е сè уште тука. Во секој случај, се чини уште поверојатно дека пред тоа една од главните точки за разговор на Blizzard на настанот ќе биде деветтото проширување за World of Warcraft.

Во овој момент, навистина немаме идеја што би можело да биде тоа проширување. Имаше гласини дека можеби е пиратска тема, но тие гласини брзо беа уништени од претседателот на Blizzard. Потенцијално, би можеле да го видиме Thrall назад како главен лик со Metzen повторно на чело. Не само што Metzen го создаде ликот, туку и го даде својот глас. Друг лик што тој го изгради, Vol’Jin, беше на работ на реинкарнација за време на Shadowlands, правејќи го некој друг кој би можел да се врати на голем начин со Metzen да го води обвинението. Без разлика, BlizzCon сигурно ќе биде возбудливо време за обожавателите на World of Warcraft.