На 13 јули ќе се одржи првиот JRPG Quest во BASE42

Организацијата за промоција на источноазиски култури во Македонија, ПАГОДА во соработка со медиумот за филмови и серии, стрипови и поп култура, Комикс.мк, го најавија првиот JRPG настан во земјава насловен “JRPG QUEST ’24” кој ќе се одржи на 13 јули, со почеток во 19 часот, во просториите на локалот BASE42.

Настанот ќе се отвори со панел дискусија на тема “Од пиксел до полигон: Како JRPGs повторно го освоија светот” со гости со огромно гејмерско искусто зад себе: Николај Јанушев, Андреја Поповиќ – дизајнер на видео игри (Galactic Omnivore, Print N Play), Рики Манасиев (2D аниматор) и Ангела Марковиќ Манасиева (IT инженер).

Дискусијата ќе покрие повеќе теми, меѓу кои и:

 • Што е JRPG и како е настанат терминот?
 • Што е разликата меѓу JRPGs и западни RPGs во минатото?
 • Ј во JRPG
 • Западното влијание врз JRPGs, како и нивното влијание на западно тло
 • Релативизација на терминот JRPG: класицизам против модернизам
 • Што претставува JRPG за вас денес?

И многу повеќе!

Во рамките на овој сегментиран JRPG наастан се предвидени и:

 • Гејминг корнер овозможен од Анхоч, Генесис и Print N Play подготвен за тестирање на JRPG игри на PlayStation 5, Nintendo Switch, ретро конзоли, како и друштвени игри со RPG тематика.
 • Корнер за сликање овозможен од Редбул каде гостите ќе имаат можност да се фотографираат со props од JRPGs и да учествуваат во натпревар за три најкреативни фотографии кои по завршувањето на настанот ќе бидат наградени со пакети од Редбул.
 • Промоција на YouTube каналот FF Eorzian Reborn фокусиран на Final Fantasy музика и визуелизации.
 • Проекција на анимираниот филм “Final Fantasy: Advent Children”.
 • Продажен дел со тематски anime merch од Animeshop.mk и пијалоци подготвени од Drunken Monkeys.

Настанот е од отворен тип и бесплатен влез, одлична можност за дружба, гејмање, едукација и дискусија помеѓу љубителите на видео игрите.

МАРКЕТИНГ

About The Author

Сакате вашата игра да биде прикажана за време на Gamescom Opening Night Live (ONL)? Тоа може лесно да се договори и направи, и почетната цена запонува од $288.000 па се нагоре.

Оваа информација за првпат беше фатена од TechRaptor, и многу медиуми брзо ја пренесоа веста. Тоа е максималната цена и доаѓа со место од 120 секунди на емитувањето. Сакате помалку време, тоа е малку поевтино, но не многу. Погодок од 90 секунди чини 234.000 долари, 60 секунди околу 179.600 долари, и 30 секунди ќе ви одземат приближно 125.000 долари.

Ако не сакате да потрошите толку многу на отварањето, можете да ја добиете вашата игра на пред-шоуто. Сепак, сè уште е прилично скапо. За хит од 120 секунди на предшоуто, чини приближно 144.226 долари. За 90 секунди, ќе чини околу 117.000 долари, 60 секунди околу 90.000 долари, и за само 30 секунди, сè уште е 62.500 долари.

Сепак, и покрај високата цена, студијата не се чинеше дека се исклучени бидејќи местата на главната емисија од Gamescom ONL се распродадени. Сепак, сè уште можете да резервирате за пред-шоуто.

И иако за некои може да биде изненадување, овие цени не се ништо ново. За Summer Game Fest оваа година, наводно чинел 250.000 долари за само една минута. Ако сакавте повеќе време, на пример 2,5 минути, гледавте да потрошите над 500.000 долари.

Не се верува дека секој натпревар треба да се плати. Бидејќи некои од помалите инди игри што се прикажуваат за време на овие преноси веројатно немаат буџет да си дозволат толку голема цена. Сепак, сè уште е нешто да се видат цените поврзани со вакво шоу.

GG LFM

W00t w00t? GG ис лукинг фор мор!​
Стани дел од тимот на GG.MK!

GG ЛОВЦИ НА ТРОФЕИ

покажете го пленот

Претплати се на нашата мејлинг листа

Нема спам, нема замарање!
Само гејминг!