Креаторот на The Last of Us прави Тизер за Сезона 2 со Abby

Фановите на The Last of Us ќе мора да издржат и да го преживеат чекањето за втората сезона на хитот на HBO, но ко-креаторот на серијата Neil Druckmann веќе го навестува клучниот лик од The Last of Us Part II: Abby. Во финалето на првата сезона во неделата, Џоел (Педро Паскал) и Ели (Бела Ремзи) се вратија во Џексон, Вајоминг, откако Џоел (предупредување за спојлер!) ги уби Fireflies за да ја спаси каснатата, но имуна Ели од операција на мозокот што таа не сакаше да ја направи. преживее, но може да ја излечи инфекцијата со Кордицепс и да стави крај на габичната апокалипса. Последиците од судбоносната одлука на Џоел нема да се појават сè до 2-та сезона на The Last of Us, а сега Дракман ја забива поентата во новата слика што ја сподели на Твитер.

„Сезона 2 е веќе на пат“, изјави Дракман за фановите, твитувајќи ја сликата на подлактицата со чекан што гејмерите ќе ја препознаат. “Издржи и преживеј!” HBO веќе го обнови The Last of Us за втора сезона, откако јануарската премиера на серијата го постигна второто најголемо деби на мрежата зад само спин-офот на Game of Thrones House of the Dragon.

Која е Abby од TLOU2?

Abby Anderson е клучниот антагонист и секундарен протагонист – претставена во 2020 година The Last of Us Part II, продолжение на видео играта The Last of Us од 2013 година. Аби е поранешен член на фракцијата „Солт Лејк Сити светулки“ на Марлен (Мерл Дендриџ), која продолжува да се приклучува на Ослободителниот фронт на Вашингтон со седиште во Сиетл, или W.L.F., милиција во војна со религиозниот култ на Серафитите. Да се открие зошто Аби е централен лик во Дел II е голем спојлер. Abby е ќерка на Џери Андерсон, хирургот на Fireflies, убиен од Џоел пред да може да го извади Кордицепс од мозокот на Ели. Главна точка на заплетот во Дел II ги гледа Аби и екипажот на Солт Лејк – поранешни светулки кои се приклучија на W.L.F. — побарајте одмазда против Џоел за неговото дивеење во болницата Сент Мери во Солт Лејк Сити. Прочитајте за да дознаете што се случува во The Last of Us Part II.

Кој ќе ја игра Abby во Сезона 2 од Серијата?

Laura Bailey која го сними движењето и гласот на Аби во The Last of Us Part II, направи тајно камео како маскирана медицинска сестра во операционата сала во епизодата 9 на The Last of Us, „Look for the Light“. Бејли им се придружува на Трој Бејкер (видео игра Џоел), Ешли Џонсон (видео игра Ели) и Џефри Пирс (видео игра Томи) како ѕвездите на Last of Us за да играат нови улоги во ТВ серијата; Дендриџ ја играше Марлен и во видео играта и во шоуто.

“Maybe we’ll do something else with [Bailey] in the next season,” Druckmann said during a virtual press conference. Added series co-creator Craig Mazin, “I mean, she’s got a mask on, so we can make her anything we want in the next season.”

Актерка за Аби за 2-та сезона не е најавена, но фановите истакнаа дека актерката Shannon Berry – најпозната по улогата на Dot во серијата на Амазон „The Wilds“ – потсетува на Аби и дека е следена од Дракман на Инстаграм. „Видов премногу луѓе сега како велат дека личам на Аби од The Last of Us“, напиша Бери на Твитер во 2020 година, „и леле тие некако се во право“.

Кога ќе пристигне Сезона 2 од TLOU2?

И Паскал и Ремзи открија дека 2-та сезона на The Last of Us се очекува да започне со снимање подоцна во 2023 година, што значи дека втората сезона нема да се појави на HBO до крајот на 2024 или почетокот на 2025 година.

“It will be a while,” Ramsey said in a recent interview of season 2’s release window. “I think we’ll probably shoot at the end of this year, beginning of next. So it’ll probably be the end of 2024, early 2025.”

МАРКЕТИНГ

About The Author

Конечно пристигна моментот кој што гејмерите ширум светот со нетрпение го очекуваа! Претставувањето на трејлерот за Grand Theft Auto 6 (GTA 6)! Со овој прв поглед, Rockstar Games направи лудило од возбуда и исчекување во гејмерската заедница! Охх колку добро изгледа овааа!!!

Се појавија првите главни и клучни моменти од GTA 6, и сега јасно е дека ќе тргнеме на извонредно патување во иднината на игрите! Rockstar Games отсекогаш биле пионери во индустријата, познати по тоа што испорачува игри кои не само што соборуваат рекорди, туку и ја подигнуваат лентата за уметноста на интерактивно раскажување приказни. Од моментот кога започнува трејлерот, очигледно е дека Rockstar Games не штеделе на тоа GTA 6 да биде визуелно ремек дело. Графиката еволуирала на невидено ниво, нудејќи им на играчите неверојатно детална и извонредна средина. Поставката на играта, за која се шпекулира дека е модерен Vice City, оживува со неверојатни визуелни слики што ја доловуваат суштината на локациите инспирирани од Мајами.

Се чини дека GTA 6 е подготвен да го подигне раскажувањето приказни во игрите од отворен свет до нови височини. Трејлерот навестува богат наратив, воведувајќи нè во разновиден сет на ликови, секој со свои мотивации и приказни. Како и секогаш, Rockstar Games има вештина за изработка на сложени и ангажирани заплети, а ветувањето за меѓусебно поврзана мрежа на приказни во GTA 6 не е ништо помалку од возбудливо.