Embracer Group и WB изработуваат нови Lord of The Rings Филмови и Други Проекти

За време на финансискиот повик во кој извршниот директор на Warner Bros. DiscoveryDavid Zaslav, откри дека Mortal Kombat 12 доаѓа оваа година, но дополнително во разговор тој го спомна и светот на Lord of the Rings. Правта за адаптација на J.R.R., приказните и за снимање на Толкин беа дел од купувањето на Embracer Group продолжи минатата година, а копретседателите и извршните директори на Warner Bros Pictures Group – Michael De Luca and Pam Abdy, склучија договор со Embracer Group за да направат „повеќе LOTR филмови“, изјави Zaslav.

“Lord of the Rings is one of the most iconic storytelling franchises of all time, and we’re so excited.”

Warner Bros. Discovery CEO – David Zaslav

Соопштението за медиумот од Embracer Group навлегува во него понатаму без всушност да додаде повеќе вистински детали, освен да се разјасни дека ова е „повеќегодишен договор за соработка на играни филмови базирани на LOTR и The Hobbit“.

“Twenty years ago, New Line took an unprecedented leap of faith to realize the incredible stories, characters and world of The Lord of the Rings on the big screen. The result was a landmark series of films that have been embraced by generations of fans. But for all the scope and detail lovingly packed into the two trilogies, the vast, complex and dazzling universe dreamed up by J.R.R. Tolkien remains largely unexplored on film.”

Warner Bros Pictures Group CEO’s – Michael De Luca and Pam Abdy

Овие филмови и оваа зделка не се поврзани со The Lord of the Rings: The War of the Rohirrim, аниме приквел што беше најавен непосредно пред Embracer Group да ги стекне правата за филм за Middle-Earth. Тоа сè уште треба да излезе во април 2024 година и е дел од истиот канон како и филмовите за Питер Џексон, а како консултант има една од нивните ко-сценаристи, Philippa Boyens. Mirando Otto исто така ја повторува нејзината улога како Éowyn. Таа ќе ја раскажува приказната, која е сместена речиси 200 години пред Господарот на прстените.

Boyens, Peter Jackson, and Fran Walsh креативниот тим зад претходните филмови на New Line, Господарот на прстените, изјавија за Variety дека Warner Bros и Embracer

“Have kept us in the loop every step of the way. We look forward to speaking with them further to hear their vision for the franchise moving forward.”

Две децении откако The Return of the King освои 11 Оскари, се чини дека Middle-Earth повторно е насекаде. Ја имавме серијата Rings of Power на Amazon, потоа за жал планираниот MMO на Amazon беше откажано, сепак, има пет видеоигри на Господарот на прстените кои треба да се појават во следните две години, вклучувајќи ги и Return to Moria и Gollum. Сетот кросовер Magic: The Gathering’s Lord of the Rings треба да се појави и оваа година и ќе биде првиот од сетовите на Magic’s Universes Beyond што ќе биде пренесен во неговата верзија за видео игри.

Тоа е многу од Господарот на прстените, и можам само да замислам дека ќе следат филмски адаптации и други спин-офови. По третиот филм за Хобитот, мислев дека луѓето ќе завршат со филмовите од Middle-Earth неколку децении. Лично, еден од моите омилени делови од Господарот на прстените е Рудниците на Морија, во кои гледаме како џуџињата кои се вратиле во домот на нивните предци биле казнети, како и нивните предци, затоа што навлегле премногу лакомо и премногу длабоко. Само нешто што ми падна на ум.

МАРКЕТИНГ

About The Author

Во новиот блог пост, PlayStation објави дека планираат да додаде компјутерска поддршка за уредот PSVR2 некаде во 2024 година.

Компанијата соопшти дека „во моментов ја тестираме способноста на игрите на PSVR2 да пристапат до дополнителни игри на компјутер“.

Бидејќи овие планови сè уште се во фаза на тестирање, фановите може да очекуваат поддршката за компјутер да пристигне подоцна во текот на годината.

Сепак, ова е само шпекулација. PlayStation не откри точен датум на објавување. Но, компанијата потврди дека „се надеваме дека ќе ја направиме оваа поддршка достапна во 2024 година“.

PlayStation VR

Уредот PSVR2 првпат беше објавен минатата година, со повеќе од триесет игри на лансирање. Ова вклучуваше тринаесет сосема нови наслови. Сепак, VR просторот продолжува да се шири. PlayStation VR2 сепак би можел да користи поширок избор на игри, а поддршката за компјутер дефинитивно би била голем скок напред.

Фановите веќе шпекулираат за некои од потенцијалните компјутерски игри кои би имале корист од овој пристап. Но, PlayStation не елаборираше колку ќе биде обемна поддршката. Apple Vision Pro објавен претходно овој месец, на различни критики. Некои корисници, меѓу другото, не беа задоволни од неговата тежина.

Значи, PSVR2 веројатно има еден конкурент помалку таму. Иако, сè уште има разговори дека Xbox би можел да инвестира во рачен уред некогаш во иднина. Засега, Мајкрософт неодамна објави дека работи на „моќна“ конзола од следната генерација.

Џим Рајан, кој ќе се повлече од функцијата извршен директор во Sony Interactive Entertainment следниот месец, неодамна ги наведе своите најдобри PlayStation игри од секоја генерација.

Се надеваме дека PSVR2 наскоро ќе има можност да вклучи повеќе свои класици со поддршка за компјутер оваа година.