Embracer Group и WB изработуваат нови Lord of The Rings Филмови и Други Проекти

За време на финансискиот повик во кој извршниот директор на Warner Bros. DiscoveryDavid Zaslav, откри дека Mortal Kombat 12 доаѓа оваа година, но дополнително во разговор тој го спомна и светот на Lord of the Rings. Правта за адаптација на J.R.R., приказните и за снимање на Толкин беа дел од купувањето на Embracer Group продолжи минатата година, а копретседателите и извршните директори на Warner Bros Pictures Group – Michael De Luca and Pam Abdy, склучија договор со Embracer Group за да направат „повеќе LOTR филмови“, изјави Zaslav.

“Lord of the Rings is one of the most iconic storytelling franchises of all time, and we’re so excited.”

Warner Bros. Discovery CEO – David Zaslav

Соопштението за медиумот од Embracer Group навлегува во него понатаму без всушност да додаде повеќе вистински детали, освен да се разјасни дека ова е „повеќегодишен договор за соработка на играни филмови базирани на LOTR и The Hobbit“.

“Twenty years ago, New Line took an unprecedented leap of faith to realize the incredible stories, characters and world of The Lord of the Rings on the big screen. The result was a landmark series of films that have been embraced by generations of fans. But for all the scope and detail lovingly packed into the two trilogies, the vast, complex and dazzling universe dreamed up by J.R.R. Tolkien remains largely unexplored on film.”

Warner Bros Pictures Group CEO’s – Michael De Luca and Pam Abdy

Овие филмови и оваа зделка не се поврзани со The Lord of the Rings: The War of the Rohirrim, аниме приквел што беше најавен непосредно пред Embracer Group да ги стекне правата за филм за Middle-Earth. Тоа сè уште треба да излезе во април 2024 година и е дел од истиот канон како и филмовите за Питер Џексон, а како консултант има една од нивните ко-сценаристи, Philippa Boyens. Mirando Otto исто така ја повторува нејзината улога како Éowyn. Таа ќе ја раскажува приказната, која е сместена речиси 200 години пред Господарот на прстените.

Boyens, Peter Jackson, and Fran Walsh креативниот тим зад претходните филмови на New Line, Господарот на прстените, изјавија за Variety дека Warner Bros и Embracer

“Have kept us in the loop every step of the way. We look forward to speaking with them further to hear their vision for the franchise moving forward.”

Две децении откако The Return of the King освои 11 Оскари, се чини дека Middle-Earth повторно е насекаде. Ја имавме серијата Rings of Power на Amazon, потоа за жал планираниот MMO на Amazon беше откажано, сепак, има пет видеоигри на Господарот на прстените кои треба да се појават во следните две години, вклучувајќи ги и Return to Moria и Gollum. Сетот кросовер Magic: The Gathering’s Lord of the Rings треба да се појави и оваа година и ќе биде првиот од сетовите на Magic’s Universes Beyond што ќе биде пренесен во неговата верзија за видео игри.

Тоа е многу од Господарот на прстените, и можам само да замислам дека ќе следат филмски адаптации и други спин-офови. По третиот филм за Хобитот, мислев дека луѓето ќе завршат со филмовите од Middle-Earth неколку децении. Лично, еден од моите омилени делови од Господарот на прстените е Рудниците на Морија, во кои гледаме како џуџињата кои се вратиле во домот на нивните предци биле казнети, како и нивните предци, затоа што навлегле премногу лакомо и премногу длабоко. Само нешто што ми падна на ум.

МАРКЕТИНГ

About The Author

Неодамна, целосно нова игра Age of Empires беше откриена од TiMi Studios, креаторите на Call of Duty Mobile, Honor of Kings и Arena of Valor. Тоа е мобилна игра – едноставно насловена „Age of Empires Mobile“ – и носи сè што легендарната серија на стратегии има да понуди на рачните уреди. Во интервју за медиумот GamesRadar, продуцентот кој работи на играта, Робин Ксин, го детализираше амбициозниот план за Age of Empires Mobile.

Вашата нова Мобилна Империја

Беше нагласено прво и основно дека планот од самиот почеток „отсекогаш бил да се донесе стратегиското искуство на франшиза од врвна класа до пошироката публика на мобилна платформа.“ Во интервјуто за GamesRadar, Робин Ксин објасни дека и покрај тоа што е мобилна игра, Age of Empires Mobile ќе има голема опсадна игра со „команданти на историски херои“. Има интелигентен интерфејс што го олеснува управувањето со единиците на бојното поле, а има и солидна комбинација на режими за еден играч и повеќе играчи за да ја обнови играта. Ксин објасни:

We’ve incorporated some new single-player modes that are based on real-time strategy and made some distinct changes to our multiplayer modes. One of the big updates is our alliance gameplay, which pits massive player alliances against one another in epic siege wars. You’ll take on players from all over the world and we expect those who are most cooperative to play with their allies will win.

Официјалната изјава од Робин Ксин

Има повратни повици на претходните наслови од Age of Empires, што би требало да ги забавува љубителите на класичната стратегија за франшиза и да ги забавуваат и расположени. Имаше последна забелешка во која се споменува претстојната бета верзија за играта, која треба да започне наскоро на уредите на Apple и Android.