Во Astro Bot ќе има повеќе од 150 појавувања на карактери

Team Asobi изјави дека играта Астро Бот е најголемата игра на компанијата досега, која има голем и амбициозен обем што ќе вклучува појавувања на повеќе од 150 иконски ликови на PlayStation. Објавувајќи на време за да ја прославиме 30-годишнината на PlayStation, Астро Бот е полноправен платформер кој е преполн со теми на Sony, во кој има ќе 80 нивоа што им даваат на играчите „обновено искуство на секои 10 минути или слично“.

Астро полетува!

На 6 септември, Астро Бот ќе биде објавена ексклузивно за PlayStation 5. Тоа е една од најочекуваните игри што беа прикажани на неодамнешниот State of Play.

Во неодамнешното интервју, Никола Дукет од Team Asobi зборуваше во должината на Астро Бот, откривајќи колку ќе биде длабинска и експанзивна игра:

We wanted to make a big game. This is really about going up one notch — really several notches — and having Astro’s big story. We call it Astro Bot because we treat this as a new beginning. That’s a really, really big game. I think for us, that’s the biggest game we’ve ever made.

Изјава од Никола Дукет од Team Asobi

Додека првата Астро игра беше бесплатна што дојде инсталирана со секоја конзола PlayStation 5, Астро Бот е премиум издание со многу содржини за истражување. На некој начин, Астро Бот се сметаше за „обединување“ за некои од најпознатите иконични ликови на PlayStation.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

About The Author

Во последниве денови, една бизарна игра на Steam стана популарна – BANANA. Премисата на оваа игра е дека играчите кликаат на банана додека не заработат нови банани… Тоа е тоа… Да умре човек од кринџ! Но, има огромен пресврт во играта – луѓето периодично заработуваат случајни скинови (или овде може да се каже ‘кори’ од Банани) од различни реткости со кои можат да направат профит, продавајќи ги на Steam Market на други корисници…

Проблемот е во тоа што развивачот препознал дека огромното мнозинство од 700.000 врвни играчи снимени на Banana се ботови. Со оваа игра што користи „помалку од 1%“ од ресурсите на вашиот компјутер, луѓето поставуваат илјадници лажни профили за да ја водат оваа игра базирана на кликање со надеж дека ќе обезбедат и продаваат ретки скинови од банани, чиишто вредности брзо растат.

Од Бананче до Профитче

Во моментов, најскапите скинови (иако сакам да ги кажувам ‘Кори’ во овој случај) од банани што се продаваат на пазарот достигнаа повеќе од 1.000 долари, поради што се вклучуваат корисници со армии на ботови. Во интервју за медиумот Polygon, развивачот на играта призна дека станува збор за „легална грешка со глич за бесконечни пари“, а тимот размислуваше колку време ќе биде потребно пред Valve да се вклучи за да ја уништи играта.

Целата игра е вака:

  • Отворете ја Бананата
  • Кликајте на Бананата
  • Добивајте Дропови/Скинови
  • Тоа е тоа

Во интервјуто, развивачот потврди дека кога бројот на играчи бил 141.000, само една третина од тие играчи биле вистински. Останатите биле ботови. Додека повеќето корисници ги продаваат своите скинови од банани за едноцифрени центи, некои заработиле стотици долари преку играта. Исто така, развивачот го турка аспектот на играта за ангажирање во заедницата, нагласувајќи дека корисниците придонесуваат со своите дизајни, што на неодредено време го зголемува бројот на скинови од банани достапни за отклучување.

На Steam, Banana се рангира повисоко од Dota 2, PUBG, Apex Legends и GTA 5 во однос на вкупниот број на играчи, дури и ако повеќето од тие „играчи“ се ботови управувани од функциите за автоматско кликнување.

КЛИКАЈ

GG LFM

W00t w00t? GG ис лукинг фор мор!​
Стани дел од тимот на GG.MK!

GG ЛОВЦИ НА ТРОФЕИ

покажете го пленот

Претплати се на нашата мејлинг листа

Нема спам, нема замарање!
Само гејминг!