Sony ги објави новите PlayStation Plus опции кои што ги комбинира Plus и Now заедно

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

PlayStation конечно ги повлече завесите од повторното лансирање на PlayStation Plus и PlayStation Now, за кое многу се шпекулира, и како што се очекуваше, ги комбинира придобивките Plus и Now.

Распространето на три нивоа – PlayStation Plus Essential (најевтин), PlayStation Plus Extra и PlayStation Plus Premium (најскапиот) – едно од нив е во основа она што Plus е со години. Во исто време, другите две ги додаваат функциите за компатибилност на Now наназад. Сите три нивоа започнуваат овој јуни, иако PlayStation не откри официјален датум на објавување.

Еве ги трите нивоа што ќе бидат достапни овој јуни:

PlayStation Plus Essential

 • Benefits
  • Provides the same benefits that PlayStation Plus members are getting today, such as:
   • Two monthly downloadable games
   • Exclusive discounts
   • Cloud storage for saved games
   • Online multiplayer access
  • There are no changes for existing PlayStation Plus members in this tier.
    
 • Price* for PlayStation Plus Essential remains the same as the current price for PlayStation Plus.
  • United States
   • $9.99 monthly / $24.99 quarterly / $59.99 yearly
  • Europe
   • €8.99 monthly / €24.99 quarterly / €59.99 yearly
  • United Kingdom
   • £6.99 monthly / £19.99 quarterly / £49.99 yearly 
  • Japan
   • ¥850 monthly / ¥2,150 quarterly / ¥5,143 yearly

PlayStation Plus Extra

 • Benefits
  • Provides all the benefits from the Essential tier
  • Adds a catalog of up to 400* of the most enjoyable PS4 and PS5 games – including blockbuster hits from our PlayStation Studios catalog and third-party partners. Games in the Extra tier are downloadable for play.
 • Price*:
  • United States
   • $14.99 monthly / $39.99 quarterly / $99.99 yearly
  • Europe
   • €13.99 monthly / €39.99 quarterly / €99.99 yearly
  • United Kingdom
   • £10.99 monthly / £31.99 quarterly / £83.99 yearly 
  • Japan
   • ¥1,300 monthly / ¥3,600 quarterly / ¥8,600 yearly

PlayStation Plus Premium** 

 • Benefits:
  • Provides all the benefits from Essential and Extra tiers
  • Adds up to 340* additional games, including:
   • PS3 games available via cloud streaming
   • A catalog of beloved classic games available in both streaming and download options from the original PlayStation, PS2 and PSP generations 
  • Offers cloud streaming access for original PlayStation, PS2, PSP and PS4 games offered in the Extra and Premium tiers in markets** where PlayStation Now is currently available. Customers can stream games using PS4 and PS5 consoles, and PC.*** 
  • Time-limited game trials will also be offered in this tier, so customers can try select games before they buy.
 • Price*:
  • United States
   • $17.99 monthly / $49.99 quarterly / $119.99 yearly
  • Europe
   • €16.99 monthly / €49.99 quarterly / €119.99 yearly
  • United Kingdom
   • £13.49 monthly / £39.99 quarterly / £99.99 yearly 
  • Japan
   • ¥1,550 – monthly / ¥4,300 – quarterly / ¥10,250 yearly
 • PlayStation Plus Deluxe (Select Markets) For markets without cloud streaming, PlayStation Plus Deluxe will be offered at a lower price compared to Premium, and includes a catalog of beloved classic games from the original PlayStation, PS2 and PSP generations to download and play, along with time-limited game trials. Benefits from Essential and Extra tiers are also included. Local pricing will vary by market.

“Новите Extra и Premium нивоа претставуваат голема еволуција за PlayStation Plus. Со овие нивоа, нашиот клучен фокус е да се осигураме дека стотици игри што ги нудиме ќе вклучуваат содржина со најдобар квалитет што нè издвојува. При лансирањето, планираме да вклучиме наслови како што се Death Stranding, God of War, Marvel’s Spider-Man, Marvel’s Spider-Man: Miles Morales, Mortal Kombat 11 и Returnal. Тесно соработуваме со нашите имагинативни развивачи од PlayStation Studios и трети партнери за да вклучиме некои од најдобрите искуства за играње достапни со библиотека која редовно ќе се освежува. Кога ќе започне новата услуга PlayStation Plus, PlayStation Now ќе премине во новата понуда на PlayStation Plus и повеќе нема да биде достапна како самостојна услуга. Клиентите на PlayStation Now ќе мигрираат на PlayStation Plus Premium без зголемување на нивните тековни претплати при лансирањето“.

PlayStation Блог

PlayStation вели дека овој напор за лансирање ќе започне со регионален пристап. Во јуни, лансирањето ќе се случи на „неколку пазари во Азија, проследено со Северна Америка, Европа и остатокот од светот каде што се нуди PlayStation Plus“. Таа има за цел повеќето територии на PlayStation Network да живеат со овие нови нивоа на претплата до крајот на првата половина на 2022 година.

„Надградувајќи се на повеќе од 25 години експертиза во иновациите за игри, оваа промена на нашите претплатни услуги ги нагласува нашите континуирани напори да го развиваме нашиот бизнис со мрежни услуги за да одговараат на преференциите на клиентите. Со целосно новиот PlayStation Plus, ние сме фокусирани на испорачување привлечна Услуга за претплата на игри со курирана содржина од нашиот ексклузивен тим на PlayStation Studios и нашите партнери од трети страни. Новоподобрениот PlayStation Plus ќе им овозможи на нашите обожаватели да откријат и да се вклучат со повеќе содржини од кога било досега, и подлабока нивната врска со заедницата на PlayStation преку споделени искуства.”

PlayStation Блог

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

WP Post Author

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

PC
Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

The Last of Us Part 1 е одложена и повеќе нема да го дочекува првичното објавување на 3ти март. Наместо тоа, играта е одложена до крајот на тој месец и сега ќе излезе на 28 март. Naughty Dog рече дека дополнителното време потрошено работејќи на играта ќе биде искористено за „да се осигураме дека дебито на The Last of Us Part I е во најдобра можна форма“.

Одложувањето беше објавено оваа недела во твит од профилот на Naughty Dog во кој најпрво им се заблагодари на луѓето за поддршката на франшизата поради тековната ТВ адаптација на The Last of Us, која доминира во разговорите откако првпат почна да се емитува. Студиото призна дека има луѓе кои ја сакале преработената верзија на The Last of Us која дебитираше неодамна на PS5 и уште повеќе кои сега беа заинтересирани за играта благодарение на шоуто HBO и да им дадат на тие луѓе најдоброто искуство, играта. треба повеќе работа.

The Last of Us Part I е римејк на оригиналниот The Last of Us со обновена игра, вклучувајќи некои дополнителни и ажурирани функции. Нејзината верзија за компјутер е една од неколкуте порти за PlayStation на PC што Sony ги постави на таа платформа во последниве години и доаѓа во скоро совршено време сега со оглед на тоа што сме во средината на The Last of Us на HBO.