Сите новости од PlayStation State of Play мај 2024

PlayStation го одржа својот најнов State of Play за мај 2024 година, и со неа дојде и поглед на 14 игри кои доаѓаат на PlayStation 5 во блиска иднина. За да бидете организирани со сè што е прикажано, составивме преглед на сè што беше откриено за време на State of Play за да можете да прочитате и гледате.

14-те игри прикажани во текот на 30+ минути вклучија некои очекувани наслови, а исто така и неколку изненадувања. На фановите им се даде многу да зборуваат и да раскажуваат!

Сите новости и наслови што ги добивме…

CONCORD

Шоуто започна со многу добар трејлер за Concord на Firewalk, шутер со херои кој нормално ќе биде 5v5. Студиото објави лудница добар трејлер, гејмплеј трејлер и датум на објавување.

Играта треба да пристигне на 23 август за PC и PS5. Ќе има BETA верзија во јули.

God of War Ragnarök Порт за ПЦ

Долго шпекулираното издание на God of War Ragnarök на PC беше најавено за 19 септември 2024 година. Верзијата за PC вклучува и Valhalla DLC заедно со надградби специфични за ПЦ како ултра широка поддршка, DLSS 3.7, AMD FSR, неограничена фрејмови и многу повеќе.

Dynasty Warriors Origins

Следниот дел од франшизата Dynasty Warriors беше најавен како Dynasty Warriors Origins, кој доаѓа во 2025 година.

Infinity Nikki

Не ни знам што да кажам за играва… Сакаат да бидат како онаа Pokemon што сликаш цело време…

Ballad of Antara

Исто и за оваа немам појма што да кажам освен тоа што ќе биде БЕСПЛАТНО RPG

Skydance’s BEHEMOTH

Веќе видено, само нов трејлер.

Alien Rogue Incursion

Откриен е нов трејлер плус нови информации за играта PS VR2, кој доаѓа на празникот 2024 година.

Marvel Rivals

Marvel Rivals доаѓа на PS5 во затворена бета форма во јули. Целосниот датум на издавање не беше објавен.

Where Winds Meet

Until Dawn

Until Dawn доаѓа на PC и PlayStation 5 оваа есен 2024 година и доби нов трејлер за играта.

Path of Exile 2

Path of Exile 2 доаѓа на конзоли и ќе биде објавенa во Early Acess кон крајот на 2024 година.

Silent Hill 2 REMAKE

Римејкот на Silent Hill 2 има официјален датум на објавување на 8 октомври 2024 година.

Monster Hunter Wilds

Capcom го објави првиот трејлер за Monster Hunter Wilds како и некои нови информации за тоа што играчите може да очекуваат.

Astro Bot

Долго озборуваната игра Astro Bot конечно беше откриена, а ќе биде лансирана на 6 септември, ексклузивно за PlayStation 5.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

About The Author

Во последниве денови, една бизарна игра на Steam стана популарна – BANANA. Премисата на оваа игра е дека играчите кликаат на банана додека не заработат нови банани… Тоа е тоа… Да умре човек од кринџ! Но, има огромен пресврт во играта – луѓето периодично заработуваат случајни скинови (или овде може да се каже ‘кори’ од Банани) од различни реткости со кои можат да направат профит, продавајќи ги на Steam Market на други корисници…

Проблемот е во тоа што развивачот препознал дека огромното мнозинство од 700.000 врвни играчи снимени на Banana се ботови. Со оваа игра што користи „помалку од 1%“ од ресурсите на вашиот компјутер, луѓето поставуваат илјадници лажни профили за да ја водат оваа игра базирана на кликање со надеж дека ќе обезбедат и продаваат ретки скинови од банани, чиишто вредности брзо растат.

Од Бананче до Профитче

Во моментов, најскапите скинови (иако сакам да ги кажувам ‘Кори’ во овој случај) од банани што се продаваат на пазарот достигнаа повеќе од 1.000 долари, поради што се вклучуваат корисници со армии на ботови. Во интервју за медиумот Polygon, развивачот на играта призна дека станува збор за „легална грешка со глич за бесконечни пари“, а тимот размислуваше колку време ќе биде потребно пред Valve да се вклучи за да ја уништи играта.

Целата игра е вака:

  • Отворете ја Бананата
  • Кликајте на Бананата
  • Добивајте Дропови/Скинови
  • Тоа е тоа

Во интервјуто, развивачот потврди дека кога бројот на играчи бил 141.000, само една третина од тие играчи биле вистински. Останатите биле ботови. Додека повеќето корисници ги продаваат своите скинови од банани за едноцифрени центи, некои заработиле стотици долари преку играта. Исто така, развивачот го турка аспектот на играта за ангажирање во заедницата, нагласувајќи дека корисниците придонесуваат со своите дизајни, што на неодредено време го зголемува бројот на скинови од банани достапни за отклучување.

На Steam, Banana се рангира повисоко од Dota 2, PUBG, Apex Legends и GTA 5 во однос на вкупниот број на играчи, дури и ако повеќето од тие „играчи“ се ботови управувани од функциите за автоматско кликнување.

КЛИКАЈ

GG LFM

W00t w00t? GG ис лукинг фор мор!​
Стани дел од тимот на GG.MK!

GG ЛОВЦИ НА ТРОФЕИ

покажете го пленот

Претплати се на нашата мејлинг листа

Нема спам, нема замарање!
Само гејминг!