Организацијата PETA бараат во God of War Ragnarok да има “Peta Mode” каде што ќе нема насилство врз Животни

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Повеќето луѓе знаат дека сè што ќе му застане на патот на големиот и веќе стариот Kratos нема да заврши баш сјајно. Без разлика дали тоа е со сечилата, секирата или само со рацете на Kratos, знаеме дека премногу крв е пролеана од негова страна, посебно кај суштествата и животните. Поради таа причина групата за права на животните PETA повеќе би сакале Kratos да ги поштеди сите суштества кои застануваат на патот на Kratos. Здружението бара во играта да се стави “PETA MODE” каде што ќе нема насилство врз никое животно!

Во неколку објави преку официјалниот Twitter профил на PETA, организацијата бара од Sony Santa Monica да им дозволи на играчите да ја играат Ragnarok без да мора да го исфрлаат „насилството врз животните“. Секој кој е дури и неколку часа во играта ќе биде свесен дека Kratos масакрира еден куп животни што му се на патот, но PETA сака да има начин да го избегне сето тоа крвопролевање. Бидете предупредени дека надоле претстојат благи спојлери на God of War Ragnarok, ако се уште не сте ја играле можно е да добиете спојлер!

Ова не е прв пат, а ни па последен пат PETA да повика голем издавач да промени една од своите игри. Позабележителен пример за ова беше за време на лансирањето на Far Cry 6, во кое PETA побара од Ubisoft да ја отстрани мини-играта со петли. Ништо не беше променето на крајот, и многу е веројатно дека серијаталот God of War ќе има многу колење животни во идните наслови. Во идните наслови нормално доколку се направат… А сите знаеме дека оваа франшиза нема да згасне така лесно.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

WP Post Author

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Втората сезона на Overwatch 2 ќе започне следната недела на 6ти декември! Ажурирањето на сезоната носи нов херој во играта заедно со нова мапа, Battle Pass, празнична козметика и многу повеќе…

Оваа вест доаѓа преку новиот трејлер за 2та сезона на Overwatch 2, објавен денеска, кој можете да го погледнете подолу, заедно со нов блог пост од Blizzard. Во трејлерот, го гледаме новиот херој кој се приклучува на списокот на херои – Ramattra како и новата експорт Shambali мапа која влегува во редовната ротација на играта заедно со досегашните. Исто така го гледаме новиот Mythic скин на Junker Queen достапен во новиот Battle Pass како и поглед на некои од празничните скинови од претстојните празнични настани.

With a new season comes a new map pool. Along with our newest map, Shambali Monastery, players can anticipate the return of a fan-favorite, Rialto, and the most epic place on earth, Blizzard World. We’ll be visiting Oasis and Nepal at different times of the day and rotating out Hollywood and Watchpoint: Gibraltar. As a reminder, all off-rotation maps will continue to be available in custom games.” 

Blizzard

Blizzard вели дека темата на 2-та сезона е грчката митологија, што објаснува зошто митските скинови од Battle Pass е Zeus Junker Queen. Овој скин ќе вклучува нови прилагодувања, модели на оружја, гласовни линии и специјални ефекти. Легендарниот скин на Poseidon Ramattra и Легендарниот скин од Hades Pharah може да се заработи и со квестови.

“These heroes and several others will be imbued with awesome god-like powers in our new Battle for Olympus game mode. This new limited-time event will start on January 5 and last until January 19.”

Blizzard

Blizzard исто така враќа два празнични настани: Winter Wonderland and Lunar New Year. Секој настан оваа сезона, вклучувајќи ја и битката за Олимп, ќе има скин како награда што можете да се заработи со играње и исполнување предизвици. Можете исто така да заработите помали работи од сезона 2 со гледање стримери на Overwatch 2 на Twitch.

Сезона 2, исто така, носи неколку промени во рамнотежата на Overwatch 2. Blizzard вели дека се фокусира на масакрирањето на Sojourn’s Rail Gun на растојание за сезона 2, во обид да ги поттикне играчите да ја „искористат големата мобилност на Sojourn за да го затворат растојанието за повеќе да има уништувања”. Doomfist добива „значајни промени кои подобро ја поддржуваат неговата улога како Tank на тимот, додека сè уште го одржува јадрото на стилот на игра на неговиот идентитет на херој“. Севкупно, Blizzard вели дека може да очекувате прилагодувања за Ana, Bastion, Junker Queen, Kiriko, Mercy и Symmetra кога ажурирањето на сезона 2 ќе биде објавено на 6 декември.