Нов PS5 BUG за Marvel’s Avengers може да биде поправен само со тоа што ќе го избришете вашиот прогерес во играта

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Успехот на Marvel’s Avengers по лансирањето не беше голем од неговото објавување во 2020 година. Позитивната страна е што Crystal Dynamics ја поддржа играта со солидни проширувања и падови на карактери како Војна за Ваканда и Спајдермен. И покрај овие забавни инклузии, новата грешка што ја разбива играта на PlayStation 5 негативно влијае на уживањето на преостанатата база на играчи во титулата суперхерој. Предметната грешка предизвикува Marvel’s Avengers да паѓа секогаш кога ќе се вчита, а единствениот начин да се поправи е со бришење на вашиот напредок.

Неодамнешната нишка на твит (види погоре) од официјалната сметка на Твитер на Avengers на Marvel зборуваше за тековното брзо поправање:

„Нашиот тим продолжува да го истражува проблемот што предизвикува пад на некои играчи на PS5. Мислиме дека идентификувавме поправка што моментално се спроведува/тестира. Се надеваме дека ќе имаме повеќе вести до утре наутро и ќе продолжиме да ве известуваме. Во меѓувреме, еве еден заобиколен начин што го решава проблемот за некои играчи – само забележете дека ќе го ресетира напредокот на вашата кампања: одете во Операции и ресетирајте го напредокот на кампањата за повторно составување. Штом ќе станете млада Камала на A-Day, принудете ја да ја затворите играта од почетниот екран на PS, тогаш би требало да можете да ја започнете иницијативата Avengers“.

Според IGN, коментаторите забележале дека поправката работи и го таргетира само напредокот на приказната – ликовите што може да се репродуцираат и купените микротрансакции остануваат непроменети. Сепак, голем дел од играчите остануваат вознемирени од можноста да ја избришат нивната кампања. Откријте го фактот дека многу играчи на PS5 го пропуштија овонеделниот двоен XP настан (кој завршува денес), а уште пологично е работите да изгледаат особено мрачни. Се надеваме дека бубачката ќе биде поправена многу брзо.

Дали сте погодени од бубачката? Кажете ни за вашето искуство во коментарите подолу!

[Извор: IGN]

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Соберете докази дека вашиот сопружник изневерува и однесете ги на суд во цртаната, мрачна авантуристичка игра My Divorce Story

Веројатно сте стапиле во брак во неколку игри во текот на годините – The Sims 4, Skyrim, My Time at Portia – но немам големо искуство со виртуелен развод. Тоа ќе се промени следниот месец кога ќе се игра вантуристичката игра My Divorce Story, која ја развива јужнокорејски адвокат за развод и се заснова на вистински случаи на развод.

Авантурата (се чувствува малку чудно да се нарече така) започнува кога ќе добиете анонимна порака дека вашиот сопружник изневерува. „Во рок од шест месеци од откривањето на аферата, мора да соберете доволно докази и да ги изнесете пред судот“, се вели на страницата на продавницата на Steam на играта. „Во овој кошмар на животот, мора да одржувате здрав однос со вашиот сопружник. Но, зад грбот на вашиот сопружник собирате докази за успешен развод“.

Звучи како забавно? Шестмесечниот рок е упатување на Граѓанскиот законик на Кореја, член 841, кој вели дека ако брачниот другар извршил дело на „нечистотија“, нивниот партнер може да поднесе барање за развод, но само во рок од шест месеци откако ќе дознае за аферата. Значи, часовникот отчукува во вашата возбудлива потрага да докажете дека вашата вистинска љубов е срање. Во трејлерот можеме да видиме како еден партнер го истражува другиот и станува се посомнителен додека собираат делови од докази, како сметки од ресторани и никулци за билети за кино. Кого го носат на вечера и кино? Сигурно не си ти. Минииграта вклучува боцкање на Вуду куклата на наводно неверниот партнер со игла, што обично не е знак за здрава врска.

И покрај цртаната уметност и нежниот саундтрак, сето ова се чувствува убаво… непријатно? Да, изневерувањето е ужасна работа, но истото е и да се копа по телефонот на вашиот сопружник, да се пробие неговата лозинка за да можете да ги читате неговите е-пошта и да ги следите со GPS. Повторно, не можам да ја пропуштам шансата да играм детектив, дури и ако сите индиции укажуваат на споредната работа на мојот партнер и случајот заврши на суд за развод.

Само точките од куршуми наведени на страницата на продавницата на Steam се мрачни, бидејќи „Најдете предмети што чуваат посебни спомени за двајцата!“ кои потоа стануваат „парчиња на бес и беда што го формираат сведоштвото за крајот на бракот“. Исто така, има повеќекратни завршетоци, па можете повторно и повторно да играте низ скршеното срце за да ги откриете сите. Дали би сакале да го направите тоа? Секако дека би!

Колку и да звучи груб, тоа е интересен концепт и исто толку распространет како што е разводот (Јужна Кореја има стапка на разводи околу 47%, а во САД е околу 45%) тоа е тема што не се истражува многу во видео игрите. Можете да кажете „Да“ на Мојата приказна за разводот на 18 август.