God of War Ragnarök наскоро ќе биде најавена за PC

Според новиот извештај на Dealabs, доверливиот протекувач billbil-kun тврди дека God of War Ragnarök наскоро ќе добие најава за PC.

Извештајот проценува дека верзијата за компјутер ќе биде „објавена некаде во мај 2024 година“, лабаво преведена. Се додава дека најавата би можела да пристигне за време на новата изложба на PlayStation, која, исто така, веројатно доаѓа овој месец.

Dealabs, исто така, споменува дека не може да го потврди датумот на објавување за PC верзијата на God of War Ragnarök, иако го истакнува датумот на лансирање на оригиналот во 2022 година.

God of War Ragnarök е еден од најценетите ексклузивни наслови на PlayStation. Сепак, PlayStation ќе ја објави Ghost of Tsushima Director’s Cut за ПЦ следната недела на 16 мај. Значи, постои преседан за слични планови.

И покрај некои измешани чувства за PSN, новата верзија за компјутер на Ghost of Tsushima изненадувачки ќе ги вклучи и трофеите на PlayStation и преклопот. Не е јасно дали овие карактеристики на компјутер ќе се прошират на наслов како God of War Ragnarök.

Billbil-kun успешно објави различни вести од индустријата и други неизбежни најави. Ова ги вклучува тврдењата за Death Stranding 2 од јануари 2024 година. Набргу потоа, Death Stranding 2 доби нов трејлер за приказната.

Значи, многу е веројатно дека доаѓа најавата за God of War Ragnarök. Сепак, ништо не е потврдено, а PlayStation се уште официјално не се закачи или откри ништо.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

About The Author

Неодамна беше откриено дека Microsoft планира да ја лансира долгоочекуваната продавница за мобилни игри во јули оваа година. Оваа вест беше изјавена од Сара Бонд, неодамна промовираната претседателка на XBOX, за време на интервјуто на Самитот за технологија на Блумберг.

Таа потврди дека во наведената продавница ќе дојде целосно портфолио на игри на XBOX од фрст-парти игри кои прво ќе се појавуваат на нивните продавници пред да се појават „низ сите уреди, сите земји, без разлика на се“.

Од она што го изјави Сара Бонд, главната цел на продавницата за мобилни игри на Xbox е да понуди навистина достапно искуство без оглед на локацијата или платформата…

We’re going to start by bringing our own first-party portfolio to the Xbox mobile store, so you’re going to see games like Candy Crush show up in that experience, games like Minecraft. We’re going to start on the web, and we’re doing that because that really allows us to have it be an experience that’s accessible across all devices, all countries, no matter what and independent of the policies of closed ecosystem stores.

Изјава од Sarah Bond

Додека продавницата за мобилни игри на Xbox ќе дебитира со постава од фрст-парти, таа ќе се прошири низ линијата за да вклучи партнерски производи. Тоа е возвишена цел, при што Бонд објаснува дека Мајкрософт се обидува да го надмине едноставно создавање апликација заснована на игри и наместо тоа сака да се погрижи „вашата библиотека, вашиот идентитет, вашите награди да патуваат со вас“.

Овој концепт се готви во Мајкрософт повеќе од две години, и возбудливо е да се види дека конечно се остварува, но за многу гејмери, доказот ќе биде во целта. Ќе знаеме повеќе пред објавувањето на услугата во јули 2024 година…