God of War Ragnarok го направи најголемото лансирање во историјата на PlayStation

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Иако се претпоставуваше дека God of War Ragnarok ќе биде огромен успех за PlayStation за затворање на 2022 година, излезе дека играта се покажа многу подобро од било кое очекување! Од првото лансирање во 1994 година, PlayStation до сега има голем број на успешни франшизи како The Last of Us, Uncharted, Ratchet & Clank и Gran Turismo се само некои од многуте големи што се појавија од PlayStation. И додека овие франшизи се големи сами по себе, ниту една од нив досега немала толку добро продадена игра при лансирањето како што сега направи God of War Ragnarok.

Објавено денес на социјалните мрежи, PlayStation потврди дека God of War Ragnarok стана најголемата игра во историјата на компанијата за видео игри. Севкупно, Ragnarok продала 5,1 милиони копии само во првата недела, што ја прави најпродаваната игра при лансирањето за кој било наслов God of War. Сепак, само надвор од серијалот God of War, PlayStation исто така откри дека Ragnarok е најбрзо продаваната игра од First-Party која некогаш била објавена од PlayStation. Накратко, долгоочекуваното продолжение не беше ништо помалку од монументален хит за оние во Sony и програмерското студио Santa Monica.

Иако е малку запрепастувачки да се види колку добро успеалa God of War Ragnarok, играта има една важна работа во нејзина корист во споредба со голем број претходни изданија на PlayStation. Поточно, Ragnarok ја имаше предноста да се лансира и на PS5 но и на PS4, што значи дека природно имаше поголем број корисници кои можеа да ја купат играта. Во најголем дел, Sony објави многу од своите ексклузивци на единечни платформи во текот на годините, што донекаде ја ограничува нивната способност да продаваат во големи количини!

Launch Party за God of War Ragnarok

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

WP Post Author

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Втората сезона на Overwatch 2 ќе започне следната недела на 6ти декември! Ажурирањето на сезоната носи нов херој во играта заедно со нова мапа, Battle Pass, празнична козметика и многу повеќе…

Оваа вест доаѓа преку новиот трејлер за 2та сезона на Overwatch 2, објавен денеска, кој можете да го погледнете подолу, заедно со нов блог пост од Blizzard. Во трејлерот, го гледаме новиот херој кој се приклучува на списокот на херои – Ramattra како и новата експорт Shambali мапа која влегува во редовната ротација на играта заедно со досегашните. Исто така го гледаме новиот Mythic скин на Junker Queen достапен во новиот Battle Pass како и поглед на некои од празничните скинови од претстојните празнични настани.

With a new season comes a new map pool. Along with our newest map, Shambali Monastery, players can anticipate the return of a fan-favorite, Rialto, and the most epic place on earth, Blizzard World. We’ll be visiting Oasis and Nepal at different times of the day and rotating out Hollywood and Watchpoint: Gibraltar. As a reminder, all off-rotation maps will continue to be available in custom games.” 

Blizzard

Blizzard вели дека темата на 2-та сезона е грчката митологија, што објаснува зошто митските скинови од Battle Pass е Zeus Junker Queen. Овој скин ќе вклучува нови прилагодувања, модели на оружја, гласовни линии и специјални ефекти. Легендарниот скин на Poseidon Ramattra и Легендарниот скин од Hades Pharah може да се заработи и со квестови.

“These heroes and several others will be imbued with awesome god-like powers in our new Battle for Olympus game mode. This new limited-time event will start on January 5 and last until January 19.”

Blizzard

Blizzard исто така враќа два празнични настани: Winter Wonderland and Lunar New Year. Секој настан оваа сезона, вклучувајќи ја и битката за Олимп, ќе има скин како награда што можете да се заработи со играње и исполнување предизвици. Можете исто така да заработите помали работи од сезона 2 со гледање стримери на Overwatch 2 на Twitch.

Сезона 2, исто така, носи неколку промени во рамнотежата на Overwatch 2. Blizzard вели дека се фокусира на масакрирањето на Sojourn’s Rail Gun на растојание за сезона 2, во обид да ги поттикне играчите да ја „искористат големата мобилност на Sojourn за да го затворат растојанието за повеќе да има уништувања”. Doomfist добива „значајни промени кои подобро ја поддржуваат неговата улога како Tank на тимот, додека сè уште го одржува јадрото на стилот на игра на неговиот идентитет на херој“. Севкупно, Blizzard вели дека може да очекувате прилагодувања за Ana, Bastion, Junker Queen, Kiriko, Mercy и Symmetra кога ажурирањето на сезона 2 ќе биде објавено на 6 декември.