Final Fantasy VII Rebirth пристигнува на PS5 во февруари 2024

Final Fantasy VII Rebirth, продолжението на римејкот на Final Fantasy VII од 2020 година, ќе се појави на PlayStation 5 на 29 февруари 2024 година. Ова следи по вестите од Summer Game Fest во јуни, каде што Square Enix објави дека Rebirth ќе биде поделена на 2 CD’s и ќе биде лансиран во „почетокот на 2024 година.” Колку е лудило фактот што играта ќе излезе во 2024та година, на најмоќната конзола, и Final Fantasy повторно ќе доаѓа со повеќе CD’s.

Покрај вестите за датумот на објавување на Rebirth, Square Enix и PlayStation објавија и нов и обемен трејлер за време на вчерашниот State of Play. Во него, ги добиваме нашите први погледи на ликовите како Cait Sith, Vincent Valentine, и многу повеќе. Можеме да го видиме и The Gold Saucer, неколку забавни мини-игри инспирирани од визуелниот стил на Final Fantasy VII на PS1 и повеќе од истражувањето на отворен простор на играта, кое содржи Chocobos за јавање, возила и сегвеј.

Неколку убави слики од карактерите од трејлерот:

По објавувањето на овој нов трејлер, продуцентот Yoshinori Kitase, режисерот Naoki Hamaguchi, and креативниот директор Tetsuya Nomura објавија порака на Твитер прославувајќи ги денешните вести.

Порака од продуцентот Yoshinori Kitase

Порака од режисерот Naoki Hamaguchi

Порака од Креативниот Директор Tetsuya Nomura

Крајот на денешниот трејлер откри и специјално колекционерско издание на Rebirth! КОЛКУ ДОБРО ИЗГЛЕДАААААА!!!!

МАРКЕТИНГ

About The Author

Кон крајот на минатата година, Blizzard Entertainment објави дека Chris Metzen, легендарниот дизајнер, писател па и гласовен актер кој стои зад некои од најдобрите игри во студиото некогаш ќе се врати како креативен советник. Денес отидоа чекор понатаму, објавувајќи дека Metzen сега се враќа на полно работно време како извршен креативен директор за универзумот Warcraft. Тоа значи дека Metzen ќе го води тимот на World of Warcraft бидејќи „ја создава следната генерација на авантури“. Со оглед на тоа што „World of Warcraft“ веројатно ќе се засили до нејзината следна експанзија, он се враќа во редот со полно работно време во клучно време за франшизата.

Како што очекувате, првичната објава не содржи никакви детали за тоа на што точно работи Metzen и тимот. Наместо тоа, им кажа на фановите дека ќе ги покажат првите новости од ова партнерство на BlizzCon. Настанот е планиран да се одржи на 3 ноември 2023 година и најверојатно на фановите ќе им ги даде првите детали за новото проширување. На крајот на краиштата, возбудата за него веќе почнува да се зголемува дури и кога Patch 10.2 е сè уште тука. Во секој случај, се чини уште поверојатно дека пред тоа една од главните точки за разговор на Blizzard на настанот ќе биде деветтото проширување за World of Warcraft.

Во овој момент, навистина немаме идеја што би можело да биде тоа проширување. Имаше гласини дека можеби е пиратска тема, но тие гласини брзо беа уништени од претседателот на Blizzard. Потенцијално, би можеле да го видиме Thrall назад како главен лик со Metzen повторно на чело. Не само што Metzen го создаде ликот, туку и го даде својот глас. Друг лик што тој го изгради, Vol’Jin, беше на работ на реинкарнација за време на Shadowlands, правејќи го некој друг кој би можел да се врати на голем начин со Metzen да го води обвинението. Без разлика, BlizzCon сигурно ќе биде возбудливо време за обожавателите на World of Warcraft.