PC

Најавен е продолжетокот на Hyper Light Drifters – Hyper Light Breaker

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Gearbox Publishing и развивачот Heart Machine го објавија Hyper Light Breaker, целосно 3D продолжение на нивниот инди хит Hyper Light Drifter. Hyper Light Breaker моментално е потврден само за Windows PC (преку Steam) и првично ќе започне преку Steam Early Access некаде во 2023 година.

„Лудо е да се мисли дека поминаа шест години откако го објавивме Hyper Light Drifter. Долгото патување од проектот од соништата да се започне во 2013 година до сега беше неверојатно. Се чувствуваме длабоко среќни што можеме да ја прославиме франшизата на овој начин. Crowdfunding за играта ги надмина нашите најлуди очекувања, што доведе до тоа милиони играчи од целиот свет да се заљубат во Hyper Light Drifter. Навивачите тогаш ја положија својата доверба во нас за да ја исполниме визијата; едвај чекаме нашата заедница да го доживее Hyper Light Breaker – тоа е нов пат и кулминација на сето она што го научивме во изминатите осум години на развој во Heart Machine.

Alx Preston, креаторот на Hyper Light Drifter

„Како огромни обожаватели на Hyper Light Drifter, ние сме воодушевени што ќе соработуваме со Heart Machine за да помогнеме во оживување на Hyper Light Breaker. Hyper Light Drifter има страсна заедница на играчи кои се заљубиле во уникатната презентација на играта, а Hyper Light Breaker ќе го подигне тоа со својот стилски 3D свет и само незаборавниот уметнички стил. Играчите ќе сакаат да го истражуваат Hyper Light универзумот како никогаш досега“.

Yoon Im, претседателот на Gearbox Publishing San Francisco

Еве го трејлерот за откривање:

Еве преглед на играта:

“Влезете во Overgrowth, нова земја во светот на Hyper Light. Играјте сами или со пријателите за да истражувате масивни биоми, да победите брутални чудовишта, да создадете нови градби, да ги преживеете мистериозните круни и да го соборите семоќниот крал на бездната во оваа акциона лажна авантура од креаторите на Hyper Light Drifter.”

A BRAND NEW 3D WORLD TO EXPLORE

  • A world in disarray, with mysteries to solve, vicious enemies to fight, and fully 3D environments to explore
  • A vast, ever-changing world awaits with massive, open biomes and deep labyrinths
  • Use your wall-dashing, hoverboard, glider and more for incredible freedom across landscapes

LEAD THE BREAKERS

  • Play single player or lead your team of Breakers through the Overgrowth in online co-operative play
  • Face hordes of enemies and gigantic bosses in frenetic third-person combat

EXPLORE, COLLECT AND DESTROY

  • Discover and unlock a wide arsenal of weapons and items to create the perfect build for every run
  • Learn more about the Overgrowth and the deep storylines hidden within with each death and subsequent attempt

HELP THE SETTLEMENT

  • Help a settlement flourish, bringing with it colorful characters and permanent upgrades
  • Visit the settlers between each run and discover their stories

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

WP Post Author

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

E3 2023 полека но сигурно умира и изгледа дека ќе си замине во историјата, бидејќи издавачот на видео игри Ubisoft денес потврди дека повеќе нема да присуствува на настанот. За прв пат од 2019 година, Е3 треба да се врати овој јуни во Лос Анџелес, Калифорнија. По повеќекратните откажувања како резултат на пандемијата COVID, E3 2023 изгледаше како прва конвенција што на крајот ќе ја обедини целата индустрија за игри. Наместо тоа, слично како и многу други издавачи, Ubisoft сега избра да седи настрана и да си седат дома.

Во изјавата дадена до VGC, Ubisoft потврди дека нема да се појават на E3 2023. Првично, Ubisoft се обврза да се појави на E3 ова лето се додека настанот се случува. И покрај фактот дека E3 сè уште се случува многу, сепак, Ubisoft на крајот се врати на својот збор и нема да одлучи да ги насочи своите претстојни игри ова лето на поинаков начин.

“E3 has fostered unforgettable moments across the industry throughout the years. While we initially intended to have an official E3 presence, we’ve made the subsequent decision to move in a different direction, and will be holding a Ubisoft Forward Live event on 12th June in Los Angeles. We look forward to sharing more details with our players very soon.”

Изјава од Ubisoft

Како што истакнаа од Ubisoft, сепак они ќе направат нешто овој јуни кога ќе ја одржат својата следна презентација на Ubisoft Forward. Во последниве години, Ubisoft почна да има повеќе свои преноси во живо за да објавуваат големи најави. И додека сè уште не е познато што ќе има јунскиот Ubisoft Forward, се чини веројатно дека во овој момент ќе се појават нови информации за Assassin’s Creed Mirage, Skull & Bones и Avatar: Frontiers of Pandora.