Студиото на Tales of Kenzera: Zau погодено од отпуштања

Неколку членови кои работеа на Tales of Kenzera: Zau, од студиото Surgent Studios се отпуштени од работа.

Како што забележа медиумот Game Developer, голем број поранешни вработени во студиото сега бараат работа. Дизајнер на ниво Питер Бризборн напиша на LinkedIn: „Приказната на Пит работи во Surgent Studios, завршува на крајот на месецот“, додавајќи дека е достапен за работа, и бара ново место.

Технички уметник од Surgent – Џордан Сми сподели слична објава на LinkedIn. „Па, изгледа дека им се придружувам на сите луѓе погодени од отпуштањата во индустријата оваа година“, напиша Сми. Дополнително, продуцентот од Surgent Studios по име Raysura on Bluesky, исто така, „официјално беше отпуштен“ во последните неколку дена. „Срање е срање“, изјави Рејсура. „Јас сум уште една жртва на индустријата на дивиот запад што е развој на видео игри“, додаде продуцентот на игри Филип Смај на LinkedIn.

Веста за овие отпуштања доаѓа помалку од три месеци по дебитантската игра на студиото, Tales of Kenzera: Zau, објавена на многу пофалби. „Она што му недостига на Tales of Kenzera во креативниот дизајн на игри, го надополнува со витално, страсно раскажување приказни“, се вели во прегледот на Eurogamer Tales of Kenzera: Zau со четири ѕвезди.

МАРКЕТИНГ

Тагови:

Спорели на:

About The Author

Сакате вашата игра да биде прикажана за време на Gamescom Opening Night Live (ONL)? Тоа може лесно да се договори и направи, и почетната цена запонува од $288.000 па се нагоре.

Оваа информација за првпат беше фатена од TechRaptor, и многу медиуми брзо ја пренесоа веста. Тоа е максималната цена и доаѓа со место од 120 секунди на емитувањето. Сакате помалку време, тоа е малку поевтино, но не многу. Погодок од 90 секунди чини 234.000 долари, 60 секунди околу 179.600 долари, и 30 секунди ќе ви одземат приближно 125.000 долари.

Ако не сакате да потрошите толку многу на отварањето, можете да ја добиете вашата игра на пред-шоуто. Сепак, сè уште е прилично скапо. За хит од 120 секунди на предшоуто, чини приближно 144.226 долари. За 90 секунди, ќе чини околу 117.000 долари, 60 секунди околу 90.000 долари, и за само 30 секунди, сè уште е 62.500 долари.

Сепак, и покрај високата цена, студијата не се чинеше дека се исклучени бидејќи местата на главната емисија од Gamescom ONL се распродадени. Сепак, сè уште можете да резервирате за пред-шоуто.

И иако за некои може да биде изненадување, овие цени не се ништо ново. За Summer Game Fest оваа година, наводно чинел 250.000 долари за само една минута. Ако сакавте повеќе време, на пример 2,5 минути, гледавте да потрошите над 500.000 долари.

Не се верува дека секој натпревар треба да се плати. Бидејќи некои од помалите инди игри што се прикажуваат за време на овие преноси веројатно немаат буџет да си дозволат толку голема цена. Сепак, сè уште е нешто да се видат цените поврзани со вакво шоу.

GG LFM

W00t w00t? GG ис лукинг фор мор!​
Стани дел од тимот на GG.MK!

GG ЛОВЦИ НА ТРОФЕИ

покажете го пленот

Претплати се на нашата мејлинг листа

Нема спам, нема замарање!
Само гејминг!