Следното ажурирање на Baldur’s Gate 3 доаѓа со алатки за Модирање

Во новиот пост на Твитер, тимот на Балдурс Гејт 3 објави дека предвиденото ажурирање на „Patch 7“ ќе пристигне некаде во септември 2024 година, додавајќи официјални алатки за Модирање.

Се додава дека затворената алфа започнува денес, и дека затворената бета верзија доаѓа во јули. Бета ќе биде опфатена со околу 1.000 играчи. Larian Studios претходно објавиja во април дека Patch 7 ќе ги претстави првите официјални алатки за Модирање.

За време на ажурирањето, девелоперите објаснија дека играчите ќе стигнат до „промена на визуелни, анимации, звуци, статистики и многу повеќе“.

Во Community Update 27 преку Steam, девелоперите образложија дополнителни детали. Потенцираа работи кои што се за поправа, CrossPlay и режим за Photo-Mode. Сепак, тие исто така кажаа дека спремаат „нешто сепцијално за година дена од кога е излезена играта“.

За Patch 7, девелоперите потврдија дека PC играчите ќе бидат први што ќе ги користат и инсталираат овие режими. Потоа, тие ќе бидат достапни за играчите на MAC, и веројатно би дошле и на конзолите подоцна. Денешното објавување не ги потврдува точните датуми на објавување.

Како и да е, фановите кои играат Балдурс Гејт 3 на конзолата ќе го добијат само одредените модови кои што ќе можат да се симнат. Нема да имаат опција сами да си ја модираат играта. Девелоперите потврдија дека „официјалните алатки за модификација нема да бидат достапни за оние што играат на конзола“.

Денешното објавување исто така споменува дека пакетот со алатки ќе вклучува „подмножество на нашите алатки за внатрешен развој“. Ова ќе им овозможи на играчите да уредуваат режими, да испраќаат на серверите Mod.io, да добијат пристап до поддржани типови на средства и многу повеќе.

Инвеститорот на Baldur Gate 3, Larian Studios, исто така, неодамна објави дека отвора седмо студио лоцирано во Варшава. Огласот доаѓа откако Лариан гледа напред кон две амбициозни нови RPG.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

About The Author

Сакате вашата игра да биде прикажана за време на Gamescom Opening Night Live (ONL)? Тоа може лесно да се договори и направи, и почетната цена запонува од $288.000 па се нагоре.

Оваа информација за првпат беше фатена од TechRaptor, и многу медиуми брзо ја пренесоа веста. Тоа е максималната цена и доаѓа со место од 120 секунди на емитувањето. Сакате помалку време, тоа е малку поевтино, но не многу. Погодок од 90 секунди чини 234.000 долари, 60 секунди околу 179.600 долари, и 30 секунди ќе ви одземат приближно 125.000 долари.

Ако не сакате да потрошите толку многу на отварањето, можете да ја добиете вашата игра на пред-шоуто. Сепак, сè уште е прилично скапо. За хит од 120 секунди на предшоуто, чини приближно 144.226 долари. За 90 секунди, ќе чини околу 117.000 долари, 60 секунди околу 90.000 долари, и за само 30 секунди, сè уште е 62.500 долари.

Сепак, и покрај високата цена, студијата не се чинеше дека се исклучени бидејќи местата на главната емисија од Gamescom ONL се распродадени. Сепак, сè уште можете да резервирате за пред-шоуто.

И иако за некои може да биде изненадување, овие цени не се ништо ново. За Summer Game Fest оваа година, наводно чинел 250.000 долари за само една минута. Ако сакавте повеќе време, на пример 2,5 минути, гледавте да потрошите над 500.000 долари.

Не се верува дека секој натпревар треба да се плати. Бидејќи некои од помалите инди игри што се прикажуваат за време на овие преноси веројатно немаат буџет да си дозволат толку голема цена. Сепак, сè уште е нешто да се видат цените поврзани со вакво шоу.

GG LFM

W00t w00t? GG ис лукинг фор мор!​
Стани дел од тимот на GG.MK!

GG ЛОВЦИ НА ТРОФЕИ

покажете го пленот

Претплати се на нашата мејлинг листа

Нема спам, нема замарање!
Само гејминг!