Следниот дел од франшизата “Like a Dragon Gaiden: The Man Who Erased His Name” пристигнува во Ноември

По неколку протекувања, SEGA и развивачот RGG Studio го потврдија датумот на лансирање на Like a Dragon Gaiden: The Man Who Erased His Name. Откако беше напишано по настаните од Yakuza 6: The Song of Life, Like a Dragon Gaiden ќе го види враќањето на долгогодишниот протагонист на франшизата Kazuma Kiryu во приказна што ќе доведе до настаните од Like a Dragon 8. И додека претходно не се знаеше што ќе вклучува следната игра Like a Dragon, сега имаме подобра идеја благодарение на првиот трејлер за насловот.

Откриено за време на денешното емитување на Summer Game Fest, студиото RGG им овозможи на обожавателите значителен поглед на Like a Dragon Gaiden: The Man Who Erased His Name. Овој прв откриен трејлер за Like a Dragon Gaiden покажа голем број различни секвенци на игра, а исто така даваше совети за тоа каде ќе оди приказната. Иако главната серија Like a Dragon сега е и RPG базирана на вртење, Гејден ќе ја врати франшизата назад во корените на акција во реално време.

Like a Dragon Gaiden: The Man Who Erased His Name follows the story of Kazuma Kiryu, operating under the codename ‘Joryu’. Once a legendary yakuza, he faked his own death and abandoned his name for the sake of protecting his family. Now, he is thrust into conflict by a mysterious figure attempting to drive him out of hiding. Thrilling sub-missions will draw you into an epic showdown that unfolds the more you explore and enjoy Sotenbori and Yokohama.”

Официјалната дескрипција на играта

Како што беше наведено претходно протекување, Like a Dragon Gaiden: The Man Who Erased His Name ќе биде претставено подоцна оваа година на 9 ноември и ќе биде вториот наслов Like a Dragon што ќе излезе во 2023 година заедно со Like a Dragon: Ishin. Кога Gaiden ќе дојде на полиците на продавниците, ќе биде достапен на платформите PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox Series X/S, Xbox One и PC. Дополнително, пред-нарачките за играта сега се во живо и играта ќе се продава за само 49,99$

МАРКЕТИНГ

About The Author

Според новиот извештај на Dealabs, доверливиот протекувач billbil-kun тврди дека God of War Ragnarök наскоро ќе добие најава за PC.

Извештајот проценува дека верзијата за компјутер ќе биде „објавена некаде во мај 2024 година“, лабаво преведена. Се додава дека најавата би можела да пристигне за време на новата изложба на PlayStation, која, исто така, веројатно доаѓа овој месец.

Dealabs, исто така, споменува дека не може да го потврди датумот на објавување за PC верзијата на God of War Ragnarök, иако го истакнува датумот на лансирање на оригиналот во 2022 година.

God of War Ragnarök е еден од најценетите ексклузивни наслови на PlayStation. Сепак, PlayStation ќе ја објави Ghost of Tsushima Director’s Cut за ПЦ следната недела на 16 мај. Значи, постои преседан за слични планови.

И покрај некои измешани чувства за PSN, новата верзија за компјутер на Ghost of Tsushima изненадувачки ќе ги вклучи и трофеите на PlayStation и преклопот. Не е јасно дали овие карактеристики на компјутер ќе се прошират на наслов како God of War Ragnarök.

Billbil-kun успешно објави различни вести од индустријата и други неизбежни најави. Ова ги вклучува тврдењата за Death Stranding 2 од јануари 2024 година. Набргу потоа, Death Stranding 2 доби нов трејлер за приказната.

Значи, многу е веројатно дека доаѓа најавата за God of War Ragnarök. Сепак, ништо не е потврдено, а PlayStation се уште официјално не се закачи или откри ништо.