Resident Evil 4 Remake ќе добие VR верзија

Римејкот на Capcom за играта Resident Evil 4 ќе добие и VR верзија за PlayStation VR2. За време на денешниот PlayStation Showcase беше откриен трејлер за VR верзијата. Очигледно, бидејќи трејлерот не е во VR, тешко е да се добие добра идеја за тоа како играта ќе ги искористи предностите на слушалките PS VR2, но идејата за репродукција на римејкот во VR треба да биде прилично возбудлива. Оригиналната верзија на Resident Evil 4 доби и VR верзија, така што се чини дека римејкот исто така треба да добие една. Засега не е објавен датумот на издавање.

Трејлерот за Resident Evil 4 VR Mode може да се најде во твитот вграден подолу.

Римејкот на Resident Evil 4 беше објавен во март и беше огромен успех за Capcom. Играта продаде повеќе од три милиони копии во првите два дена и беше една од најголемите успешни приказни на Capcom за претходната финансиска година. Играта беше и критичен успех, заработувајќи одлични критики кои позитивно ја споредија со оригиналната игра. Имајќи предвид дека верзијата на Resident Evil 4 од 2005 година често се смета за една од најдобрите игри во серијата, како и една од најдобрите целокупни игри некогаш направени, тоа е прилично голема пофалба!

Првите индикации сугерираат дека PS VR2 се бори да најде публика од неговото објавување претходно оваа година. Извршниот директор на PlayStation, Џим Рајан, инсистираше на тоа дека е премногу рано да се процени како се продаваат слушалките, но игрите како Resident Evil 4 би можеле да помогнат во тој поглед. Денешниот PlayStation Showcase прикажа неколку VR игри кои би можеле да помогнат да се генерира поголем интерес, но VR има тенденција да биде вид на ниша технологија. Цената на PS VR2 од $549.00 чини повеќе од самата конзола, а некои фанови на PlayStation можеби се двоумат дали да потрошат такви пари. Се надеваме дека PlayStation ќе продолжи да им дава на играчите повеќе стимулации да ги проверат слушалките во наредните месеци!

МАРКЕТИНГ

About The Author

Штотуку беше објавено дека Саудиска Арабија ќе стане земјата каде што ќе се прават Олимписките Игри во Е-Спорт од 2025 година. Ова значајно откритие доаѓа по 12-годишниот договор потпишан меѓу IOC и Саудиската федерација за Е-Спорти. Во моментов, Светското првенство за е-спорт се одржува во Ријад, но Олимписките игри за еспорти ќе бидат нешто сосема друго.

Ова е резултат на соработката меѓу Томас Бах, претседателот на IOC, и HRH Prince Abdulaziz, министер за спорт во Саудиска Арабија.

Пишување историја

IOC имаа идеја за воведување на е-спорт на Олимписките игри, но зошто да го направите тоа кога можете да создадете сосема нов настан фокусиран на уникатната, дигитална индустрија?

Во изјавата за LinkedIn, Ралф Рајхерт, извршен директор на Фондацијата за Светски куп за еспорти, изјави:

Репрезентациите и гордоста сè уште се недоволно развиени во е-спортот, но сигурен сум дека ова ќе се промени со текот на времето. Ова е голем чекор за спортот, не толку за краткорочното влијание, туку за долгорочната перспектива.

Со оваа огромна зделка ќе се одржат првите олимписки еспортски игри во Саудиска Арабија следната година. Зборувајќи за партнерството, Томас Бах од IOC се осврна на некои клучни грижи во врска со поставувањето: „Со партнерството со саудискиот NOC, ние исто така обезбедивме почитување на олимписките вредности, особено во однос на насловите на играта на програмата, промоција на родовата еднаквост и ангажман со младата публика, која го прифаќа е-спортот“.

GG LFM

W00t w00t? GG ис лукинг фор мор!​
Стани дел од тимот на GG.MK!

GG ЛОВЦИ НА ТРОФЕИ

покажете го пленот

Претплати се на нашата мејлинг листа

Нема спам, нема замарање!
Само гејминг!