Quakecon 2022 ќе биде онлајн настан, повторно

Пандемијата СОВИД-19 веќе неколку години предизвика хаос на настани кои се одржуваат лично. Иако бројот на заразени генерално опадна во последниве месеци, многу компании продолжуваат да внимаваат кога станува збор за организирање јавни собири, а Quakecon е еден од нив. Организаторите на шоуто најавија дека трета година по ред, Quakecon 2022 ќе биде настан само за дигитални.

Во објава на Твитер, организаторите открија дека Quakecon ќе се одржи од 18 до 20 август, а повеќе детали ќе дојдат во јуни. Тие објаснуваат дека постојаната неизвесност околу одржувањето на големи собири оваа година го отежнувала обврзувањето за организирање шоу во потребното време. Сепак, Quakecon ќе се врати во својата нормална состојба лично во 2023 година. Целосната изјава можете да ја прочитате подолу:

Овогодинешниот QuakeCon повторно ќе биде настан само за дигитални, 18-20 август 2022 година. Како и вие, ние сме разочарани што не се вративме во Далас оваа година. Настан од оваа големина бара месеци планирање, а во овој случај, моравме да донесуваме одлуки кога сè уште имаше премногу неизвесност за да се посветиме на успешно извршување на QuakeCon лично. Тимот на QuakeCon веќе работи напорно за да состави ново возбудливо програмирање за стриминг, онлајн состаноци, подароци, добротворни можности, виртуелен BYOC и многу повеќе, а повеќе детали ќе објавиме во јуни. Посветени сме да се вратиме со нашиот целосен фестивал лично во 2023 година и веќе со нетрпение очекуваме повторно да се поврземе со пријателите, огромен BYOC преполн со вашите најнови сопствени креации за компјутери, нашите луди натпревари и тони одлични нови игри и хардвер за присутните да се испробаат. Едвај чекаме да се видиме онлајн овој август и лично следната година.

Quakecon беше дигитален настан во 2020 и 2021 година, при што минатогодишното шоу беше бесплатно. Оваа вест не е далеку од целосното откажување на E3 2022 минатиот месец поради слични грижи, иако овој месец PAX East се обврза да биде физичка конвенција. Секоја компанија има свое ниво на удобност за справување со пандемијата и додека ситуацијата е подобрена, веројатно нема да го видиме секој настан целосно од најмалку 2023 година, а можеби и понатаму.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

About The Author

Golden Axe, класичната аркадна и конзолна игра од SEGA, добива своја ТВ серија на Comedy Central. Новото анимирано шоу ќе има 10 епизоди.

Актерската екипа за Golden Axe ги вклучува Метју Рис, Дени Пуди, Лијам Мекинтајр, Лиза Гилрој и Карл Тарт. Во шоуто ќе бидат Мајк Мекмахан од Solar Opposites и Џо Чендлер од American Dead извршен продуцент на серијата. Претседателот и извршен директор на SEGA Sammy, Харуки Сатоми, SEGA Corp COO и претседателот Шуџи Уцуми и Тору Накахара, исто така, ќе помогнат во извршниот продуцент на шоуто.

“In a hilarious and loving homage to Sega’s 1989 video game series, Golden Axe follows veteran warriors Ax Battler, Tyris Flare and Gilius Thunderhead as they once again battle to save Yuria from the evil giant Death Adder who just won’t seem to stay dead. Fortunately, this time they have the inexperienced and underprepared Hampton Squib on their side.

As far as the characters go, Rhys will voice Gilius Thunderhead, a battle dwarf with “poor hygiene and a chip on his shoulder.” Pudi voices Hampton Squib, “a naive, inexperienced first time adventurer who has dreamt of questing his entire life.

Gilroy plays Tyris Flare, a battle sorceress who is “deadly in a fight and even deadlier with her sharp wit.” McIntyre plays Ax Battler, a barbarian warrior who abides by a code of honor while also having a “sweet golden retriever demeanor.

Официјалната дескрипција на серијата