Протече многу гејмплеј од Call of Duty: Future Warfare

Официјално добиваме премногу информации поврзани со една од Call of Duty игрите кои беа целосно исфрлени од работа. Информациите што ги добивме се преголеми бидејќи се работи за името на играта, и протече голем број на гејмплеј делови од самата игра. Буквално од никаде на Твитер денесе неколку минутен гејмплеј од следната Call of Duty на Neversoft која ќе го носи името ‘Future Warfare’.

За тие што не се запозени пред многу години во далечната 2011 година, една од Call of Duty игрите кои што не искочи никогаш беше позната само како ‘NX1’ и требаше да биде некоја војна во иднината, премногу Sci-Fi елементи. Денес од таа игра, буквално од никаде, на Твитер се појави неколку минутно видео каде што гледаме гејмплеј направен таа година.

Во видеото кое што излезе денес може да видиме некоја борба која што се случува на месечината. Дополнително од тоа што гледаме, изгледа дека Future Warfare требала да биде микс на футуристички “boots-on-the-ground” комбат.

Многу Футуризам

Neversoft е компанија оформена во 1994 година, и после две декади, целото студио се префли да работи во Infinity Warfare од страна на Activision. Нормално студиото не е нешто што не е премногу значајно за гејмерите, се работи за луѓето кои што ги креираа фамозните Tony Hawk’s Pro Skater игри, и серијалот на Guitar Hero.

Студиото требаше да стане дел од COD франшизата и да биде рамо до рамо со сите јаки студија кои што изработуваат COD наслови денес. Тој наслов што требале они да го направат ќе го носел името ‘Future Warfare’.

Еден од главните девелопери го изјасни своето мислење на видеото, се работи за девелоперот – Брајан Брајт, каде што објасни дека Future Warfare и видеото биле направени само за студиото да може да го теситра енџинот.

Се дополни со коментар дека Future Warfare требало да биде насловот кој што ќе го сменел Ghost серијалот, и дека студиото ќе направеле околу 2-3 нслови со кампањи и мултиплеер системи.

И во последниот коментар од него добивме и наслови кои би биле мапите во играта за мултиплеер:

  • Legacy Afghan
  • Legacy Crash
  • Legacy Terminal
  • Bin Laden’s Compound
  • Gladiator Assault
  • Merc Mode Map
  • BENK

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

About The Author

Неодамна, целосно нова игра Age of Empires беше откриена од TiMi Studios, креаторите на Call of Duty Mobile, Honor of Kings и Arena of Valor. Тоа е мобилна игра – едноставно насловена „Age of Empires Mobile“ – и носи сè што легендарната серија на стратегии има да понуди на рачните уреди. Во интервју за медиумот GamesRadar, продуцентот кој работи на играта, Робин Ксин, го детализираше амбициозниот план за Age of Empires Mobile.

Вашата нова Мобилна Империја

Беше нагласено прво и основно дека планот од самиот почеток „отсекогаш бил да се донесе стратегиското искуство на франшиза од врвна класа до пошироката публика на мобилна платформа.“ Во интервјуто за GamesRadar, Робин Ксин објасни дека и покрај тоа што е мобилна игра, Age of Empires Mobile ќе има голема опсадна игра со „команданти на историски херои“. Има интелигентен интерфејс што го олеснува управувањето со единиците на бојното поле, а има и солидна комбинација на режими за еден играч и повеќе играчи за да ја обнови играта. Ксин објасни:

We’ve incorporated some new single-player modes that are based on real-time strategy and made some distinct changes to our multiplayer modes. One of the big updates is our alliance gameplay, which pits massive player alliances against one another in epic siege wars. You’ll take on players from all over the world and we expect those who are most cooperative to play with their allies will win.

Официјалната изјава од Робин Ксин

Има повратни повици на претходните наслови од Age of Empires, што би требало да ги забавува љубителите на класичната стратегија за франшиза и да ги забавуваат и расположени. Имаше последна забелешка во која се споменува претстојната бета верзија за играта, која треба да започне наскоро на уредите на Apple и Android.