Новиот филм на Zack Snyder – Rebel Moon добива и Игра заедно со Филмот

Следниот филм на Zack Snyder, Rebel Moon, добива и видео игра и се чини дека тоа ќе биде повеќе од само основно мобилно поврзување. Zack Snyder е режисер кој е познат по својот визуелен талент, неверојатни акциони секвенци и чувство за размер. Некои забележаа (или критикуваа) неговите филмови понекогаш изгледаат како видео игри поради неговиот прилично посебен стил на режија. Во еден момент во доцните 2000-ти, Zack Snyder дури потпиша договор со EA за да помогне да се направат неколку игри, но ниту една од нив никогаш не се оствари. Најблиску што некогаш навистина сме го добиле е игра базирана на неговиот филм Watchmen, но тоа не беше ништо премногу посебно.

Сепак, Zack Snyder потврди дека на пат има нова видео игра базирана на неговиот нов Sci-Fi филм на Netflix – Rebel Moon. Во неодамнешното интервју за The Nerd Queens (благодарение на ResetEra), Zack Snyder зборуваше за тоа како помага во развојот на нов RPG во универзумот Rebel Moon. Тој го опиша како „огромно“ и „потопливо“ додека откри дека отсекогаш сакал да прави RPG. Иако тој не кажа кој работи на тоа или на кои платформи ќе биде достапен, но тврдеше дека скалата е „смешна“, но занемари да даде специфики затоа што не треба да зборува за тоа на прво место. Тој, исто така, накратко спомна нешто за тоа дека не сака да прави нешто „случајно“, но го смени својот мислов во средината на реченицата. Сигурно не звучи како игра за мобилни телефони, но искрено, тешко е да се каже како ќе изгледа оваа игра во моментов.

Нетфликс има и свој оддел за игри, па сосема е можно ова да е игра која се развива за услугата на Нетфликс. Сепак, ништо што е објавено таму не се чувствува како AAA искуство, па можеби ова е нешто што би постоело како конзола и игра за компјутер. Во секој случај, Снајдер направи да изгледа дека овој проект сè уште е далеку, но треба да биде нешто на кое треба да се внимава.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

About The Author

Во новиот блог пост, PlayStation објави дека планираат да додаде компјутерска поддршка за уредот PSVR2 некаде во 2024 година.

Компанијата соопшти дека „во моментов ја тестираме способноста на игрите на PSVR2 да пристапат до дополнителни игри на компјутер“.

Бидејќи овие планови сè уште се во фаза на тестирање, фановите може да очекуваат поддршката за компјутер да пристигне подоцна во текот на годината.

Сепак, ова е само шпекулација. PlayStation не откри точен датум на објавување. Но, компанијата потврди дека „се надеваме дека ќе ја направиме оваа поддршка достапна во 2024 година“.

PlayStation VR

Уредот PSVR2 првпат беше објавен минатата година, со повеќе од триесет игри на лансирање. Ова вклучуваше тринаесет сосема нови наслови. Сепак, VR просторот продолжува да се шири. PlayStation VR2 сепак би можел да користи поширок избор на игри, а поддршката за компјутер дефинитивно би била голем скок напред.

Фановите веќе шпекулираат за некои од потенцијалните компјутерски игри кои би имале корист од овој пристап. Но, PlayStation не елаборираше колку ќе биде обемна поддршката. Apple Vision Pro објавен претходно овој месец, на различни критики. Некои корисници, меѓу другото, не беа задоволни од неговата тежина.

Значи, PSVR2 веројатно има еден конкурент помалку таму. Иако, сè уште има разговори дека Xbox би можел да инвестира во рачен уред некогаш во иднина. Засега, Мајкрософт неодамна објави дека работи на „моќна“ конзола од следната генерација.

Џим Рајан, кој ќе се повлече од функцијата извршен директор во Sony Interactive Entertainment следниот месец, неодамна ги наведе своите најдобри PlayStation игри од секоја генерација.

Се надеваме дека PSVR2 наскоро ќе има можност да вклучи повеќе свои класици со поддршка за компјутер оваа година.