Nobody Saves The World овој месец доаѓа на Switch, PS4 и PS5

Покрај тоа, NSTW ќе добие ажурирање на сите платформи кои ќе додадат локална соработка. Претходно, NSTW содржеше само онлајн соработка за Xbox и компјутер, а сопствениците на конзоли на PlayStation ќе можат да играат и мултиплеер меѓу генерациите. Никој не го спасува светот е акционен RPG кој ги става играчите во улога, па … никој што може да се претвори во 15 форми – од роденденски магионичари, до стаорци, до многу изненадувачки ликови кои имаат тотално различни способности и начини на игра. Играта го имаше најуспешното лансирање на Steam од сите студиски игри на Drinkbox.

Drinkbox Studios објави дека нивната акција RPG Никој не го спасува светот доаѓа на новите конзоли овој месец, заедно со ново ажурирање. Играта беше објавена за Xbox и PC на почетокот на годината, а на 14 април ќе биде достапна на PS4, PS5 и Nintendo Switch. PlayStation ќе добие идентична верзија на играта која излезе на претходните платформи, а верзијата Switch е дизајнирана така што играчите можат да користат по еден Joycon по играч и да ја играат во режим на маса.

Инвеститорот е познат по хитовите како Guacamelee и Severed, а можете да видите и како изгледа играта од подоцнежниот дел од играта додека го чекате 14-ти април.

МАРКЕТИНГ

About The Author

Џокерот од Флорида, кој навидум инспирираше лик прикажан во трејлерот за на GTA 6, бара 2 милиони долари од Rockstar Games за неговото искористување, и тоа што му го украле целиот карактер кој што он сам си го градел.

Во видеото објавено на социјалните мрежи, „вистинскиот“ Џокер ги повтори своите размислувања од неговото претходно видео. Тој покажа кон ликот од играта рамо до рамо со негова слика, повторувајќи постојано дека е јасно од кого е инспириран тој лик.

“We gotta talk GTA, or not you guys gotta give me a million or two,” he said in the video.

“Holla at me GTA. Rockstar Entertainment.”

Дури и ако има шанси да добие пари од Rockstar, тоа е многу малку веројатно. Rockstar лесно може да тврди дека ликот во играта е пародија. Има и случај кога актерката Lindsay Lohan се обиде да ги тужи Rockstar, тврдејќи дека ликот на девојка во GTA V се базира на неа.

Тој случај на крајот беше отфрлен откако судијата Eugene Fahey изјави: “„Уметноста и реалниот живот не треба да се споредува. Доколку во игра имаме рендер од некој карактер не значи дека тоа е инспирано од реалниот живот”.

Rockstar не ги коментираше барањата на Џокерот од Флорида, и најверојатно нема да ги коментира во никакво официјално својство… Нормално дека не се будали за да го направат тоа…