Еден од креаторите на Star Wars: Knights of the Old Republic изјави зошто BioWare не направиле продолжение

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Drew Karpyshyn, еден од писателите на Star Wars: Knights of the Old Republic, фрли малку светлина врз тоа зошто BioWare не го разви продолжението на играта. BioWare и Star Wars се како еден борбен натпревар и веројатно е зошто Star Wars: Knights of the Old Republic се верува дека е една од најдобрите игри на Star Wars таму. Девелоперот е одговорен за толку многу сакани RPG-и како Mass Effect и Dragon Age, но многумина копнееја да ги видат да се вратат во Star Wars и да направат Knights of the Old Republic 3 или некој вид рестартирање. Во Asypr Media се подготвува римејк на играта на BioWare и жирито сè уште не знае како тоа навистина ќе изгледа.

Како и да е, за време на Reddit AMA Star Wars: Knights of the Old Republic, писателот Drew Karpyshyn откри зошто BioWare не го направи Star Wars: Knights of the Old Republic 2 и покрај тоа што развивачот беше пофален за првата игра. Продолжението беше славно развиено од Obsidian Entertainment прилично брзо, што резултираше со тоа што играта се чувствува недовршена во некои области и правејќи ја да се чувствува кабриолет, што доведе до некои модови на обожаватели да помогнат во обновувањето на одредена содржина. Играта сè уште беше примена релативно добро, но имаше брз и карпест развој што и наштети на играта на долг рок. Карпишин им кажа на фановите дека тоа е причината зошто BioWare ја пренела шансата да направи продолжение, истакнувајќи дека издавачите го сакале продолжението во рок од една година, а програмерите не сметале дека тоа е реално.

“We actually didn’t have a chance to get that far,” said Karpyshyn in response to someone acquiring about BioWare’s ideas for a sequel. “Various partners (publishers, etc.) made it clear they wanted a sequel in 1 year, and we didn’t feel that was realistic for the quality we wanted to deliver. So we never even started discussions about what we would do next.”

Karpyshyn продолжи да забележи во друг коментар дека уживал во Star Wars: Knights of the Old Republic 2, но неговото искуство било попречено од избрзаната природа на играта. Писателот продолжи да забележи дека познава некои талентирани луѓе кои работат на римејкот и е „љубопитен“ да види како ќе излезе!

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

WP Post Author

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

PC
Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

The Last of Us Part 1 е одложена и повеќе нема да го дочекува првичното објавување на 3ти март. Наместо тоа, играта е одложена до крајот на тој месец и сега ќе излезе на 28 март. Naughty Dog рече дека дополнителното време потрошено работејќи на играта ќе биде искористено за „да се осигураме дека дебито на The Last of Us Part I е во најдобра можна форма“.

Одложувањето беше објавено оваа недела во твит од профилот на Naughty Dog во кој најпрво им се заблагодари на луѓето за поддршката на франшизата поради тековната ТВ адаптација на The Last of Us, која доминира во разговорите откако првпат почна да се емитува. Студиото призна дека има луѓе кои ја сакале преработената верзија на The Last of Us која дебитираше неодамна на PS5 и уште повеќе кои сега беа заинтересирани за играта благодарение на шоуто HBO и да им дадат на тие луѓе најдоброто искуство, играта. треба повеќе работа.

The Last of Us Part I е римејк на оригиналниот The Last of Us со обновена игра, вклучувајќи некои дополнителни и ажурирани функции. Нејзината верзија за компјутер е една од неколкуте порти за PlayStation на PC што Sony ги постави на таа платформа во последниве години и доаѓа во скоро совршено време сега со оглед на тоа што сме во средината на The Last of Us на HBO.