Бројот на играчи во Palworld е зголемен за 700% по новото ажурирање

Најновото ажурирање на Palworld додаде нов остров – Sakurajima – заедно со серија нови Pals, непријатели и предмети. Ова е најголемото ажурирање што го добила играта од објавувањето во јануари 2024 година и предизвика раст на популарноста, при што бројот на играчи расте на сите платформи.

Користејќи го Steam како репрезентативен пример, можеме да потврдиме дека бројот на играчи на Palworld вртоглаво се зголемил за повеќе од 700%. Тој отиде од максимум истовремено броење од околу 15.000 корисници пред ажурирањето до максимум од повеќе од 130.000 по ажурирањето.

Славата се враќа

Можеби имаше ненадеен наплив на играчи, но Palworld веројатно никогаш нема да биде вратена на она што беше некогаш. Во јануари, кога возот за возбуда на Palworld беше во полн тек, играта достигна врв со 2,1 милиони истовремени играчи на Steam, ставајќи ја блиску до врвот на таблата на водачи за најиграната игра досега на платформата. Тоа беше сензација во текот на ноќта поттикната од тропата „Покемон со пиштоли“ што вовлече толку многу корисници во неа.

Оттогаш работите поминаа релативно тивко за Palworld, но ова последно ажурирање малку го поттикна жарот.

Според Pocket Pair, развивачот на играта, има многу на хоризонтот. Доаѓа подоцна оваа година е режим на арена во кој играчите ќе се борат против други корисници, слично како во традиционалната битка со Покемон. Само, како што е Palworld, ќе биде споен со пушки и гранати.

МАРКЕТИНГ

Тагови:

Спорели на:

About The Author

Сакате вашата игра да биде прикажана за време на Gamescom Opening Night Live (ONL)? Тоа може лесно да се договори и направи, и почетната цена запонува од $288.000 па се нагоре.

Оваа информација за првпат беше фатена од TechRaptor, и многу медиуми брзо ја пренесоа веста. Тоа е максималната цена и доаѓа со место од 120 секунди на емитувањето. Сакате помалку време, тоа е малку поевтино, но не многу. Погодок од 90 секунди чини 234.000 долари, 60 секунди околу 179.600 долари, и 30 секунди ќе ви одземат приближно 125.000 долари.

Ако не сакате да потрошите толку многу на отварањето, можете да ја добиете вашата игра на пред-шоуто. Сепак, сè уште е прилично скапо. За хит од 120 секунди на предшоуто, чини приближно 144.226 долари. За 90 секунди, ќе чини околу 117.000 долари, 60 секунди околу 90.000 долари, и за само 30 секунди, сè уште е 62.500 долари.

Сепак, и покрај високата цена, студијата не се чинеше дека се исклучени бидејќи местата на главната емисија од Gamescom ONL се распродадени. Сепак, сè уште можете да резервирате за пред-шоуто.

И иако за некои може да биде изненадување, овие цени не се ништо ново. За Summer Game Fest оваа година, наводно чинел 250.000 долари за само една минута. Ако сакавте повеќе време, на пример 2,5 минути, гледавте да потрошите над 500.000 долари.

Не се верува дека секој натпревар треба да се плати. Бидејќи некои од помалите инди игри што се прикажуваат за време на овие преноси веројатно немаат буџет да си дозволат толку голема цена. Сепак, сè уште е нешто да се видат цените поврзани со вакво шоу.

GG LFM

W00t w00t? GG ис лукинг фор мор!​
Стани дел од тимот на GG.MK!

GG ЛОВЦИ НА ТРОФЕИ

покажете го пленот

Претплати се на нашата мејлинг листа

Нема спам, нема замарање!
Само гејминг!