Switch Sports е излезена само еден ден и гејмерите почнаа да ги кршат своите телевизори

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Се враќаат пробелмите од Wii Sports

По само 24 часа по излегувањето на Nintendo Switch Sports, играч веќе е фатен како случајно го крши својот телевизор. А интересно е што целото тоа се случува на Twitch стрим.

Стримерот 63man ја стримаше играта и играше сесија тенис се до моментот кога случајно неговиот Joy-Con со екстремна брзина му летна од неговата рака и се залепи во неговиот телевизор.

“If you don’t send [that clip] to Live Stream Fails I’m actually divorcing this chat”

Референца за популарниот Reddit канал

Целото видео може да го погледнете ТУКА

Switch Sports е наследник на многу популарната Wii Sports игра на Nintendo, која продаде над 80 милиони копии, и се уште останува најпродаваната игра на компанијата. Wii Sports беше познат по многуте снимени инциденти на играчи кои случајно ги фрлаа своите Wii контролери за време на играта. Имаше кршење на телевизори, кршење на контролери и се можно.

Овие инциденти и смешни видеа станаа толку популарни што беа споделени мејнстрим медиуми како што се BBC, а Nintendo понуди да ги замени сите ремени на контролорот со подебели верзии за да помогне да се спречат тие инциденти. Но сепак забавата беше во тоа што секогаш можеше да се види како лета нешто. Две години по лансирањето, Nintendo потоа воведе додаток кој беше Wii Remote Jacket, наменет да „provide cushioning for the Wii Remote for people who might accidentally throw or drop their Wii Remotes while playing games” како што беше изјавено од страна на Nintendo.

МАРКЕТИНГ

Тагови:

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Соберете докази дека вашиот сопружник изневерува и однесете ги на суд во цртаната, мрачна авантуристичка игра My Divorce Story

Веројатно сте стапиле во брак во неколку игри во текот на годините – The Sims 4, Skyrim, My Time at Portia – но немам големо искуство со виртуелен развод. Тоа ќе се промени следниот месец кога ќе се игра вантуристичката игра My Divorce Story, која ја развива јужнокорејски адвокат за развод и се заснова на вистински случаи на развод.

Авантурата (се чувствува малку чудно да се нарече така) започнува кога ќе добиете анонимна порака дека вашиот сопружник изневерува. „Во рок од шест месеци од откривањето на аферата, мора да соберете доволно докази и да ги изнесете пред судот“, се вели на страницата на продавницата на Steam на играта. „Во овој кошмар на животот, мора да одржувате здрав однос со вашиот сопружник. Но, зад грбот на вашиот сопружник собирате докази за успешен развод“.

Звучи како забавно? Шестмесечниот рок е упатување на Граѓанскиот законик на Кореја, член 841, кој вели дека ако брачниот другар извршил дело на „нечистотија“, нивниот партнер може да поднесе барање за развод, но само во рок од шест месеци откако ќе дознае за аферата. Значи, часовникот отчукува во вашата возбудлива потрага да докажете дека вашата вистинска љубов е срање. Во трејлерот можеме да видиме како еден партнер го истражува другиот и станува се посомнителен додека собираат делови од докази, како сметки од ресторани и никулци за билети за кино. Кого го носат на вечера и кино? Сигурно не си ти. Минииграта вклучува боцкање на Вуду куклата на наводно неверниот партнер со игла, што обично не е знак за здрава врска.

И покрај цртаната уметност и нежниот саундтрак, сето ова се чувствува убаво… непријатно? Да, изневерувањето е ужасна работа, но истото е и да се копа по телефонот на вашиот сопружник, да се пробие неговата лозинка за да можете да ги читате неговите е-пошта и да ги следите со GPS. Повторно, не можам да ја пропуштам шансата да играм детектив, дури и ако сите индиции укажуваат на споредната работа на мојот партнер и случајот заврши на суд за развод.

Само точките од куршуми наведени на страницата на продавницата на Steam се мрачни, бидејќи „Најдете предмети што чуваат посебни спомени за двајцата!“ кои потоа стануваат „парчиња на бес и беда што го формираат сведоштвото за крајот на бракот“. Исто така, има повеќекратни завршетоци, па можете повторно и повторно да играте низ скршеното срце за да ги откриете сите. Дали би сакале да го направите тоа? Секако дека би!

Колку и да звучи груб, тоа е интересен концепт и исто толку распространет како што е разводот (Јужна Кореја има стапка на разводи околу 47%, а во САД е околу 45%) тоа е тема што не се истражува многу во видео игрите. Можете да кажете „Да“ на Мојата приказна за разводот на 18 август.