Nintendo оваа година нема да се појават на Gamescom

“After careful consideration, we have decided against participating in Cologne.”

Уште во март, Gamesom – најголемото и најпроментото годишно гејминг шоу потврди дека ќе се врати како настан во живо оваа година. Настанот ќе трае од 24ти до 28ми август во конгресниот центар “Koelnmesse” во Келн. Но сепак NIntendo годинава нема да дојдат на настанот.

Наместо да учествуваат во Келн, Nintendo наведува дека “играчите ќе можат да ги испробаат игрите за Nintendo Switch на бројни настани низ Германија”.

“Gamescom is a key event in Nintendo’s calendar of events,” Nintendo said in a statement to Games Wirtschaft (thanks, VGC). “This year, however, after careful consideration, we have decided against participating in Cologne.

“Events that have been firmly scheduled so far include roadshows with our Airstreamer [tour bus] and our [VW] Bulli, for example at locations such as the SWR Summer Festival and the Stuttgart Children and Youth Festival.

For Japan and video game fans, we have decided to participate in the Main Matsuri Japan Festival in Frankfurt as well as the DoKomi in Düsseldorf and the AnimagiC in Mannheim. Further tour stops and activities are being planned.

We look forward to seeing our fans again at many regional events.”

Како што беше и наведено од стран на Gamescom оваа година ќе биде малку и потешко да се дојде до влез бидејќи ќе има многу регулации посебно за гужви. Билети оваа година ќе бидат во многу помал број, подобро управување на влезовите, дигитални редици за пробување на некои игри и уште многу правила. Иако полека се збогуваме со светската пандемија, Gamescom се уште се плашат да не дојде до ризични проблеми.

Gamescom се одржување како дигитален настан последниве две години, но повеќе од 370.000 гејмери присуствуваа во 2019 година. За жал годинава веројатно бројката ќе биде половина.

За оние кои не присуствуваа лично, потврдено е дека настано на серијата Gamescom Opening Night Live ќе се врати, за да можете да ја добиете вашата редовна доза од големиот и убавиот водител Geoff Keighle!

МАРКЕТИНГ

Тагови:

Спорели на:

About The Author

Во последниве денови, една бизарна игра на Steam стана популарна – BANANA. Премисата на оваа игра е дека играчите кликаат на банана додека не заработат нови банани… Тоа е тоа… Да умре човек од кринџ! Но, има огромен пресврт во играта – луѓето периодично заработуваат случајни скинови (или овде може да се каже ‘кори’ од Банани) од различни реткости со кои можат да направат профит, продавајќи ги на Steam Market на други корисници…

Проблемот е во тоа што развивачот препознал дека огромното мнозинство од 700.000 врвни играчи снимени на Banana се ботови. Со оваа игра што користи „помалку од 1%“ од ресурсите на вашиот компјутер, луѓето поставуваат илјадници лажни профили за да ја водат оваа игра базирана на кликање со надеж дека ќе обезбедат и продаваат ретки скинови од банани, чиишто вредности брзо растат.

Од Бананче до Профитче

Во моментов, најскапите скинови (иако сакам да ги кажувам ‘Кори’ во овој случај) од банани што се продаваат на пазарот достигнаа повеќе од 1.000 долари, поради што се вклучуваат корисници со армии на ботови. Во интервју за медиумот Polygon, развивачот на играта призна дека станува збор за „легална грешка со глич за бесконечни пари“, а тимот размислуваше колку време ќе биде потребно пред Valve да се вклучи за да ја уништи играта.

Целата игра е вака:

  • Отворете ја Бананата
  • Кликајте на Бананата
  • Добивајте Дропови/Скинови
  • Тоа е тоа

Во интервјуто, развивачот потврди дека кога бројот на играчи бил 141.000, само една третина од тие играчи биле вистински. Останатите биле ботови. Додека повеќето корисници ги продаваат своите скинови од банани за едноцифрени центи, некои заработиле стотици долари преку играта. Исто така, развивачот го турка аспектот на играта за ангажирање во заедницата, нагласувајќи дека корисниците придонесуваат со своите дизајни, што на неодредено време го зголемува бројот на скинови од банани достапни за отклучување.

На Steam, Banana се рангира повисоко од Dota 2, PUBG, Apex Legends и GTA 5 во однос на вкупниот број на играчи, дури и ако повеќето од тие „играчи“ се ботови управувани од функциите за автоматско кликнување.

КЛИКАЈ

GG LFM

W00t w00t? GG ис лукинг фор мор!​
Стани дел од тимот на GG.MK!

GG ЛОВЦИ НА ТРОФЕИ

покажете го пленот

Претплати се на нашата мејлинг листа

Нема спам, нема замарање!
Само гејминг!