Фанови на Super Mario Bros направиле Remake на играта со Chris Pratt

Еден доживотен обожавател на Nintendo одлучил да направи реалистичен римејк на Super Mario Bros и објави трејлер во стил на филм на YouTube за да го си ги документира ажурирањата и тоа он што го работи. YouTube-рот, кој ги постави видеата на каналот Re-Imagined Games, почна да работи на римејкот пред повеќе од два месеци. За да ја создаде играта, морал да го научи Unreal Engine 5 со нула искуство во развојот на видео игри! Е тоа се вика легенда и фанатик на Гејминг, посебно на Nintendo!

Re-Imagined Games постави филмски трејлер за римејкот и некои снимки од игра на почетокот на оваа недела, кои ќе ги најдете подоле:

Super Mario Remake trailer.

Super Mario Remake – first look at gameplay.

Лицето зад Re-Imagined Games е професионален дигитален уметник и дефинитивно направил брилијантна работа за да го направат Chris Pratt како Mario да изгледа реално. Но, самиот трејлер е исто така одлично направен, комплетиран со сценарио во стилот на Honest Trailers и глас кој звучи сомнително како Jon Baily од Honest Trailers.

Речиси сè во оваа игра е направено од нула, вклучувајќи го и 3D моделот на Chris Pratt, сопствени средства со тврд изглед на „реализмот“, како и прилагоден модел на карактери и анимации за движењата на Pratt. Повеќе детали за нивниот процес на учење може да најдете во ова видео од јули.

Remaking Super Mario Bros, starring Chris Pratt!

Нивното следно ажурирање ќе го вклучи Jack Black како Bowser, а потоа се планира и Charlie Day како Luigi што може да се игра. Се надеваме дека ќе продолжат да се забавуваат додека учат и додаваат повеќе во играта, бидејќи тој факт навистина доаѓа до израз кога ги гледате нивните видеа и ја гледате прогресијата на играта.

МАРКЕТИНГ

About The Author

Џокерот од Флорида, кој навидум инспирираше лик прикажан во трејлерот за на GTA 6, бара 2 милиони долари од Rockstar Games за неговото искористување, и тоа што му го украле целиот карактер кој што он сам си го градел.

Во видеото објавено на социјалните мрежи, „вистинскиот“ Џокер ги повтори своите размислувања од неговото претходно видео. Тој покажа кон ликот од играта рамо до рамо со негова слика, повторувајќи постојано дека е јасно од кого е инспириран тој лик.

“We gotta talk GTA, or not you guys gotta give me a million or two,” he said in the video.

“Holla at me GTA. Rockstar Entertainment.”

Дури и ако има шанси да добие пари од Rockstar, тоа е многу малку веројатно. Rockstar лесно може да тврди дека ликот во играта е пародија. Има и случај кога актерката Lindsay Lohan се обиде да ги тужи Rockstar, тврдејќи дека ликот на девојка во GTA V се базира на неа.

Тој случај на крајот беше отфрлен откако судијата Eugene Fahey изјави: “„Уметноста и реалниот живот не треба да се споредува. Доколку во игра имаме рендер од некој карактер не значи дека тоа е инспирано од реалниот живот”.

Rockstar не ги коментираше барањата на Џокерот од Флорида, и најверојатно нема да ги коментира во никакво официјално својство… Нормално дека не се будали за да го направат тоа…