Добредојдовте во Скопје! Dark-1 добија издавач за играта “СКОПЈЕ”

После долго време на правење, спремање, кодирање, цртање и се што е потребно да се направи една добра и квалитетна игра, едно од најпознатите и популарните Гејминг Студија од Македонија Dark-1 конечно добија издавач кој што ќе им ја издаде нивната игра “СКОПЈЕ” на платформата Steam!

Издавачите на “СКОПЈЕ” ќе бидат PM Studios, Inc., познати по правење и издавање на голем број Indie игри како што е и Скопје.

Девелоперите од Dark-1 ја најави својата претстојна инди Сурвајвл игра уште многу одамна, и долго време играта беше во изработка бидејќи сепак студиото се состои од само тројца млади ентузијасти. Скопје е FPS стрип-стил игра со Rogue-lite елементи сместена во отворен свет. Самата игра е сместена во алтернативната историја на Балканот со посипување на ретро-футуристички елементи. Играчите ќе истражуваат паднат град и ќе се обидуваат да преживеат против хордите на мутирани суштества кои демнат на улиците. Не само што играчите ќе треба да се борат против овие чудовишта, туку ќе треба и да преживеат. Играчите ќе мора да ограбуваат, чистат и да научат како да преживеат.

За среќа, играчите имаат доверлив сојузник кој ќе им помогне во текот на нивното патување. Автобусот со име DOM служи како мобилна база што ќе ги заштити играчите од урнатиот свет. Внатре во DOM, играчите можат да ги надградат своите ликови со работи кои што ќе ги наоѓате низ Скопје. DOM служи и како порта кон светот каде што ќе се расплетува приказната. Во автобусот ќе дојде до комуникација со она што се случило со градот и предлози како да се спаси.

МАРКЕТИНГ

About The Author

Кон крајот на минатата година, Blizzard Entertainment објави дека Chris Metzen, легендарниот дизајнер, писател па и гласовен актер кој стои зад некои од најдобрите игри во студиото некогаш ќе се врати како креативен советник. Денес отидоа чекор понатаму, објавувајќи дека Metzen сега се враќа на полно работно време како извршен креативен директор за универзумот Warcraft. Тоа значи дека Metzen ќе го води тимот на World of Warcraft бидејќи „ја создава следната генерација на авантури“. Со оглед на тоа што „World of Warcraft“ веројатно ќе се засили до нејзината следна експанзија, он се враќа во редот со полно работно време во клучно време за франшизата.

Како што очекувате, првичната објава не содржи никакви детали за тоа на што точно работи Metzen и тимот. Наместо тоа, им кажа на фановите дека ќе ги покажат првите новости од ова партнерство на BlizzCon. Настанот е планиран да се одржи на 3 ноември 2023 година и најверојатно на фановите ќе им ги даде првите детали за новото проширување. На крајот на краиштата, возбудата за него веќе почнува да се зголемува дури и кога Patch 10.2 е сè уште тука. Во секој случај, се чини уште поверојатно дека пред тоа една од главните точки за разговор на Blizzard на настанот ќе биде деветтото проширување за World of Warcraft.

Во овој момент, навистина немаме идеја што би можело да биде тоа проширување. Имаше гласини дека можеби е пиратска тема, но тие гласини брзо беа уништени од претседателот на Blizzard. Потенцијално, би можеле да го видиме Thrall назад како главен лик со Metzen повторно на чело. Не само што Metzen го создаде ликот, туку и го даде својот глас. Друг лик што тој го изгради, Vol’Jin, беше на работ на реинкарнација за време на Shadowlands, правејќи го некој друг кој би можел да се врати на голем начин со Metzen да го води обвинението. Без разлика, BlizzCon сигурно ќе биде возбудливо време за обожавателите на World of Warcraft.