Дали е Path of Exile добра замена за Diablo?

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Diablo 3 Screenshot

Во екот кога веќе има “leek” за тоа дека скоро ќе излезе Diablo 4 добро е да се потсетиме на моја споредба помеѓу Diablo и Path of Exile.

И двете игри Diablo 3 и Path of Exile  се многу слични, но сепак различни. Додека Path of Exile е бесплатна за играње, а Diablo 3 на пример е „buy to play” (се купува еднаш и се игра без месечни претплати), достапноста е многу битен фактор.

Иако Diablo 3 изгледа подобро и е детално сработена, сепак е прекратка игра во однос на Path of Exile, којашто има многу повеќе содржина. Дрвото со скилови на Path of Exile е воодушевувачко и огромно, особено затоа што секој лик може да се игра како ќе одлучите да му редите таленти. Додека во Diablo 3 скиловите се поограничени и самите билдови не се прекомплицирани како на Path of Exile, сепак и за двете треба да користите упатства. Најдобриот сајт за билдови за Diablo 3 е Icy-veins.com додека за билдовите за Path of Exile подобро е ако се научат од YouTube. 

Најавата и снимките од Path of Exile 2 која е сè уште во изработка изгледаше многу добро, особено поради тоа што преку „двојката” може да се отклучат работи за „единицата“.

Path of Exile. Фото: Скриншот

За разлика од Diablo, каде што секој дел е посебен сам за себе.

Исто така има снимки од Diablo 4, којашто е во изработка и изгледа многу добро, но и двете игри изгледаат како да им е ставен сив филтер. Секако, и верзијата за мобилен телефон на Diablo Immortal не е воопшто лоша и е бесплатна. А излезен е и римејкот на Diablo 2 Resurrected, што во основа е Diablo 2 со подобра графика и подобро вмрежување и може уште сега да се купи. Но набиените цени во однос на фактот дека за Path of Exile не се плаќа ништо, претставува огромна разлика.

Path of Exile почна од неодамна да воведува сезони, исто како во Diablo 3. Сезоните во Diablo 3 се играат така што се почнува сосема нов лик од левел 1 и играте да соберете што повеќе опрема, затоа што повеќето играчи добиваат бустови до левел 70 од пријатели, па и од непознати – затоа што тоа трае околу 15 минути и не е проблем да се направи. Исто така има бустање (зајакнување на ликот) за опрема каде треба само да преживеете и да си соберете опрема додека бустерот ја чисти патеката за вас. Секоја сезона има различна рамка за портрет, нов мини-пет (мини-петовите во Diablo 3 го собираат златото што „дропа” за вас). Тоа се некои моменти што воедно ја убрзуваат и расипуваат играта.

Сличен момент кај Path of Exile е тоа што во последните нивоа од играта дропаат голем број легендарни оружја, исто како и во Diablo 3, и ковчегот каде се чува опрема се преполнува со легендарни оружја и оклопи и во двете игри. Додека во Diablo 3 не можете директно да ги разменувате со други играчи (освен ако не се стекнати ајтемите во иста група, инаку може) во Path of Exile на самиот Глобален чат се нудат многу бесплатни легендарни оружја и оклопи, а тоа се ајтеми што им се вишок на играчите и наместо да ги уништат, ги даваат и на почетници и на тие што навлегле во играта. Тоа исто така ја расипува прогресијата во играта.

Инаку, Path of Exile повеќе се игра соло одошто во група, додека за Diablo 3 полесно се групираат играчите за заеднички да играат. Додека Path of Exile може да делува одбивно одвреме-навреме, бидејќи има грозни патеки и непријатели, а Diablo 3, колку и да е извикана дека е лоша, всушност не е толку лоша и атмосферата е подобра поради квалитетната продукција. 

Додека за Diablo 3 се плаќа за експанзиите, од кои едната е прекратка а другата само отклучување на Некромансер плус проширување на ковчегот со два нови таба и нема содржина освен ликот, Path of Exile нуди неколку експанзии сосема бесплатно.  

Дали е Path of Exile добра замена за Diablo? И да и не. А причините се изнесени погоре. Кога би бирале помеѓу овие две игри, најдобро е да се одберат и двете.

P.S. Овој текст е превземен од новинската агенција Мета.мк, каде можете да најдете и други интересни содржини и за млади сработени од професионалци, повелете линк до изворот:

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

WP Post Author

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Втората сезона на Overwatch 2 ќе започне следната недела на 6ти декември! Ажурирањето на сезоната носи нов херој во играта заедно со нова мапа, Battle Pass, празнична козметика и многу повеќе…

Оваа вест доаѓа преку новиот трејлер за 2та сезона на Overwatch 2, објавен денеска, кој можете да го погледнете подолу, заедно со нов блог пост од Blizzard. Во трејлерот, го гледаме новиот херој кој се приклучува на списокот на херои – Ramattra како и новата експорт Shambali мапа која влегува во редовната ротација на играта заедно со досегашните. Исто така го гледаме новиот Mythic скин на Junker Queen достапен во новиот Battle Pass како и поглед на некои од празничните скинови од претстојните празнични настани.

With a new season comes a new map pool. Along with our newest map, Shambali Monastery, players can anticipate the return of a fan-favorite, Rialto, and the most epic place on earth, Blizzard World. We’ll be visiting Oasis and Nepal at different times of the day and rotating out Hollywood and Watchpoint: Gibraltar. As a reminder, all off-rotation maps will continue to be available in custom games.” 

Blizzard

Blizzard вели дека темата на 2-та сезона е грчката митологија, што објаснува зошто митските скинови од Battle Pass е Zeus Junker Queen. Овој скин ќе вклучува нови прилагодувања, модели на оружја, гласовни линии и специјални ефекти. Легендарниот скин на Poseidon Ramattra и Легендарниот скин од Hades Pharah може да се заработи и со квестови.

“These heroes and several others will be imbued with awesome god-like powers in our new Battle for Olympus game mode. This new limited-time event will start on January 5 and last until January 19.”

Blizzard

Blizzard исто така враќа два празнични настани: Winter Wonderland and Lunar New Year. Секој настан оваа сезона, вклучувајќи ја и битката за Олимп, ќе има скин како награда што можете да се заработи со играње и исполнување предизвици. Можете исто така да заработите помали работи од сезона 2 со гледање стримери на Overwatch 2 на Twitch.

Сезона 2, исто така, носи неколку промени во рамнотежата на Overwatch 2. Blizzard вели дека се фокусира на масакрирањето на Sojourn’s Rail Gun на растојание за сезона 2, во обид да ги поттикне играчите да ја „искористат големата мобилност на Sojourn за да го затворат растојанието за повеќе да има уништувања”. Doomfist добива „значајни промени кои подобро ја поддржуваат неговата улога како Tank на тимот, додека сè уште го одржува јадрото на стилот на игра на неговиот идентитет на херој“. Севкупно, Blizzard вели дека може да очекувате прилагодувања за Ana, Bastion, Junker Queen, Kiriko, Mercy и Symmetra кога ажурирањето на сезона 2 ќе биде објавено на 6 декември.