Call of Duty слави 20 Години

На овој ден пред 20 години легендите од Infinity Ward на светот му ја претставија една од најдобрите пукачки игри некогаш направени – Call of Duty. Во тој момент беа составен од тим од само 21 вработен во студиото. Од денес ако убрзаме точно 20 години ќе видиме дека франшизата е преполна со наслови, поттикнати од базата на фанови која брои стотици милиони и развиена од тимови кои сега ги има илјадници.

Денес е дваесетгодишнината на Call of Duty и каква пресвртница е тоа. Може да се каже дека Call of Duty е единствената најпрепознатлива франшиза на игри во светот. Фрнашизата е титан на индустријата што може да привлече милијарди долари во приходи секоја година. Од 2003 година, серијата продаде повеќе од половина милијарда копии и собра повеќе месечни активни корисници од која било друга франшиза на пазарот.

Од огромниот успех на Call of Duty Warzone до стотиците милиони на COD Mobile, и сè попопуларната заедница за е-спорт до разновидна сцена за создавање содржини, Call of Duty е монументална франшиза со многу вредни гранки кои се чини дека никогаш не престануваат да растат.

Во последните дваесет години, игрите на Call of Duty не однесоа од Втората светска војна во далечната иднина. Од фамозната реченица “Boots-on-the-Ground“, традиционална борба, до битни со футуристички оружја и останати чуда. Тоа е серија што привлече славни личности кои што исто така инвестираа многу пари во франшизата едноставно на некаков начин да се појават во нивната омилена игра.

За жал сите знаеме дека Call of Duty овие 20 години не беше на врвот цело време, секогаш имаше големи падини. Имаше некои одлуки засновани на развој кои предизвикаа загриженост кај обожавателите ширум светот, и тоа долго време беше извор на тековната дебата во врска со темите на расизмот, сексизмот и токсичноста што неконтролираа во основната заедница на серијата. Исто така трејлерот за Call of Duty Advanced Warfare се уште е едно од видеата на YouTube со најмногу Дислајкови, иако за жал веќе не можеме да ги видиме. Повеќе на ова можете да видете во нашата емисија со Александар Крстиќ, човек кој што работеше на та игра.

Сè уште има очекувања дека има светла иднина за Call of Duty. За девелоперите, има многу потенцијал за серијата напред, и во овој момент, таа буквално може да оди каде што сака. Со секоја измината година, игрите се продаваат побрзо и со поголем жар, и покрај вообичаените поплаки кои се појавуваат на површина за одредени елементи на играта: движење, микротрансакции, асистенција со цел итн.

МАРКЕТИНГ

About The Author

Во новиот блог пост, PlayStation објави дека планираат да додаде компјутерска поддршка за уредот PSVR2 некаде во 2024 година.

Компанијата соопшти дека „во моментов ја тестираме способноста на игрите на PSVR2 да пристапат до дополнителни игри на компјутер“.

Бидејќи овие планови сè уште се во фаза на тестирање, фановите може да очекуваат поддршката за компјутер да пристигне подоцна во текот на годината.

Сепак, ова е само шпекулација. PlayStation не откри точен датум на објавување. Но, компанијата потврди дека „се надеваме дека ќе ја направиме оваа поддршка достапна во 2024 година“.

PlayStation VR

Уредот PSVR2 првпат беше објавен минатата година, со повеќе од триесет игри на лансирање. Ова вклучуваше тринаесет сосема нови наслови. Сепак, VR просторот продолжува да се шири. PlayStation VR2 сепак би можел да користи поширок избор на игри, а поддршката за компјутер дефинитивно би била голем скок напред.

Фановите веќе шпекулираат за некои од потенцијалните компјутерски игри кои би имале корист од овој пристап. Но, PlayStation не елаборираше колку ќе биде обемна поддршката. Apple Vision Pro објавен претходно овој месец, на различни критики. Некои корисници, меѓу другото, не беа задоволни од неговата тежина.

Значи, PSVR2 веројатно има еден конкурент помалку таму. Иако, сè уште има разговори дека Xbox би можел да инвестира во рачен уред некогаш во иднина. Засега, Мајкрософт неодамна објави дека работи на „моќна“ конзола од следната генерација.

Џим Рајан, кој ќе се повлече од функцијата извршен директор во Sony Interactive Entertainment следниот месец, неодамна ги наведе своите најдобри PlayStation игри од секоја генерација.

Се надеваме дека PSVR2 наскоро ќе има можност да вклучи повеќе свои класици со поддршка за компјутер оваа година.