Roblox целосно го тргнаа познатиот “Oof” звук кој се слуша при умирање во играта

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Познатиот „Oof“ звук од Roblox, кој комично се пушташе секогаш кога умирате во играта. Инвеститорот го откри неговото отстранување вчера, наведувајќи дека сето тоа се должи на „прашање за лиценцирање“.

Наместо тоа, компанијата сега додаде „стандарден звук за замена“.

За да даде одреден контекст за тоа колку е распространето вниманието на “Oof”“ на Роблокс, американскиот рапер Post Malone го искористи овој звук во еден од неговите ремикси. Ова наводно било затоа што неговото дете обожава да игра Roblox.

Познатиот „Oof“ првично дојде од композиторот на музика за видео игри Tommy Tallarico, кој изјави за GamesBeat во 2019 година дека ги поседува правата на звукот. Tallarico го создаде, а потоа го префрли звукот во игра наречена Messiah, која излезе во 2000 година. Тој во моментов е претседател на Intellivision Entertainment, главно познат по плановите за производство на Intellivision Amico, кој доживеа неколку одложувања.

МАРКЕТИНГ

Тагови:

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

WP Post Author

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

PlayStation претстави нов трејлер пред објавувањето на God of War Ragnarök.

Овој трејлер, насловен Myths of Midgard, нуди кратко резиме на епот на God of War од 2018 година. Во него глуми Felicia Day, додека таа ја раскажува досегашната приказна за Кратос и Атреус. Во текот на прераскажувањето, кое изобилува со навистина прекрасни уметнички дела, има и мали „изненадувања“ од Мимир што го знае сето тоа.

Има и нов блог за PlayStation кој ја детализира приказната, иако се разбира сето тоа завршува пред да започне Рагнарок. God of War Ragnarök треба да излезе во среда, 9-ти ноември и за PlayStation 4 и PS5.

Пред ова издание, Sony ги детализираше различните изданија што играчите ќе можат да ги добијат. Ова го вклучува и Jotnar Edition, чија цена е 230 долари. За ова, ќе добиете многу фенси физички предмети и дигитален код за играта – но без диск. Како што, за жал, стана норма, сепак, веќе го искористуваат ентузијазмот на обожавателите за серијата God of War, со ограничено издание на верзии на God of War Ragnarök кои се појавуваат на сајтови како што е eBay за повеќе од двојно повисока цена од малопродажбата.