Гејмерите на Steam потрошиле 19 милијарди долари на игри што никогаш не ги играле

Откако ќе најдете неколку омилени игри, тенденцијата е да влезете во нив и да ги оставите сите други. Колку пати сте ги завршиле игрите како The Witcher, Baldur’s Gate 3, Fallout New Vegas или која било друга игра која што ве релаксира? Многу пати нели… Сега погледнете ја вашата колекција или библиотека како што обично се вика на Steam и избројте колку игри никогаш не сте ги ни симнале, а не па играле. Можеби некогаш сте се прашале колку вредат сите овие игри заедно. Па, врз основа на новото истражување помеѓу PCGamesN и SteamIDFinder, приближно исто како и бруто домашниот производ на државата Никарагва.

Оваа индустрија е сакпа работа!

За да дојдеме до дното на купот заостанати игри, PCGamesN ја искористи базата на податоци на SteamIDFinder. Според нивното истражување, 10% од сите ID на корисниците на Steam се јавни. Тоа изнесува 73 милиони гејмери, што не е мала бројка. И врз основа на таа бројка, PCGamesN можеше да пресмета дека комбинирани игри од 1,9 милијарди долари се купени и никогаш не играни.

Но, лудоријата не застануваат тука. Тоа е затоа што со множење на таа бројка со десет со цел да се земат предвид профилите кои не се јавни доведува до бројка која изнесува 19 милијарди долари. Да тоа е точно. Наводно, игрите во вредност од 19 милијарди долари не се допрени. Нема збор за тоа која игра најмногу ја содржи таа листа, но ако треба да погодиме, The Witcher 3 и Grand Theft Auto V дефинитивно се таму, врз основа на тоа колку често се на продажба.

Деветнаесет милијарди не се мала бројка, па ги смачкавме бројките за да откриеме што точно може да купи заостанатиот куп на Steam. На пример, 19 милијарди долари би биле повеќе од доволни за поседување на кој било од 30-те тимови на бејзбол од Големата лига. Најголема проценка е Њујорк Јенкис од 7,5 милијарди долари, по Форбс. Ова е реално ако живеете во Америка и сакате Бејзбо. Ако социјалните мрежи ви прават мерак, тогаш можете да ја купите компанијата X од Илон Маск за 12 милијарди долари или нешто повеќе. Тоа е затоа што вредностa е значително намалена откако Маск го купи, што го прави голема зделка.

МАРКЕТИНГ

Тагови:

Спорели на:

About The Author

Сакате вашата игра да биде прикажана за време на Gamescom Opening Night Live (ONL)? Тоа може лесно да се договори и направи, и почетната цена запонува од $288.000 па се нагоре.

Оваа информација за првпат беше фатена од TechRaptor, и многу медиуми брзо ја пренесоа веста. Тоа е максималната цена и доаѓа со место од 120 секунди на емитувањето. Сакате помалку време, тоа е малку поевтино, но не многу. Погодок од 90 секунди чини 234.000 долари, 60 секунди околу 179.600 долари, и 30 секунди ќе ви одземат приближно 125.000 долари.

Ако не сакате да потрошите толку многу на отварањето, можете да ја добиете вашата игра на пред-шоуто. Сепак, сè уште е прилично скапо. За хит од 120 секунди на предшоуто, чини приближно 144.226 долари. За 90 секунди, ќе чини околу 117.000 долари, 60 секунди околу 90.000 долари, и за само 30 секунди, сè уште е 62.500 долари.

Сепак, и покрај високата цена, студијата не се чинеше дека се исклучени бидејќи местата на главната емисија од Gamescom ONL се распродадени. Сепак, сè уште можете да резервирате за пред-шоуто.

И иако за некои може да биде изненадување, овие цени не се ништо ново. За Summer Game Fest оваа година, наводно чинел 250.000 долари за само една минута. Ако сакавте повеќе време, на пример 2,5 минути, гледавте да потрошите над 500.000 долари.

Не се верува дека секој натпревар треба да се плати. Бидејќи некои од помалите инди игри што се прикажуваат за време на овие преноси веројатно немаат буџет да си дозволат толку голема цена. Сепак, сè уште е нешто да се видат цените поврзани со вакво шоу.

GG LFM

W00t w00t? GG ис лукинг фор мор!​
Стани дел од тимот на GG.MK!

GG ЛОВЦИ НА ТРОФЕИ

покажете го пленот

Претплати се на нашата мејлинг листа

Нема спам, нема замарање!
Само гејминг!