Days Gone добива Филмска Адаптација

Days Gone добива филмска адаптација, на големо изненадување на гејмерите насекаде. Days Gone беше ексклузива за PlayStation 4 од 2019 година, која подоцна дојде и на PC. Доби мешани критики од критичарите, но продаде над 9 милиони копии што обезбеди голем број гејмери ​​да го играат. За жал, многу од тие луѓе беа прилично вознемирени кога беше објавено дека Sony го укина продолжението на Days Gone, што доведе до развивачот Bend Studios да работи на уште една нова IP адреса. „Days Gone“ следеше осамен моторџија на северозападниот дел на Тихиот Океан откако зомби апокалипса го распарчи светот и го одвои од неговата единствена вистинска љубов. И покрај различните критики, приказната беше еден од поценетите елементи.

Со тоа, Deadline известува дека Sony Pictures веќе составил тим за да го оживее Days Gone за големиот екран. Извештајот го споредува филмот со „вестерн“, а сценариото ќе биде „љубовна балада со филмови за мотоцикли“. Актерот од „Outlanders“ и „Bloodshot“, Sam Heughan, наводно го обиколува филмот, најверојатно за улогата на главниот лик Deacon St. John, а писателот на “X-Men: First Class“, Sheldon Turner го пишува сценариото. Не е јасно кој ќе го режира овој филм, но ако веќе се наредени актер и писател, веројатно режисерот не заостанува премногу. Ова означува уште една адаптација на PlayStation откако Uncharted беше голем хит на бокс офисот претходно оваа година и продолжува да предизвикува бранови на Нетфликс.

Засега, ниту еден прозорец за издавање не е закачен за филмот, но Sony ја подготвува својата постава на адаптации. Во 2023 година, ќе добиеме ТВ-серија на HBO што го адаптира „The Last of Us“, како и игран филм за Gran Turismo. Покрај тоа, има и филм за Ghost of Tsushima, серија на Нетфликс за игрите на Horizon и ТВ серија God of War на Амазон. Непотребно е да се каже дека Sony е прилично сериозен да ги приспособи своите игри во акција во живо.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

About The Author

Џокерот од Флорида, кој навидум инспирираше лик прикажан во трејлерот за на GTA 6, бара 2 милиони долари од Rockstar Games за неговото искористување, и тоа што му го украле целиот карактер кој што он сам си го градел.

Во видеото објавено на социјалните мрежи, „вистинскиот“ Џокер ги повтори своите размислувања од неговото претходно видео. Тој покажа кон ликот од играта рамо до рамо со негова слика, повторувајќи постојано дека е јасно од кого е инспириран тој лик.

“We gotta talk GTA, or not you guys gotta give me a million or two,” he said in the video.

“Holla at me GTA. Rockstar Entertainment.”

Дури и ако има шанси да добие пари од Rockstar, тоа е многу малку веројатно. Rockstar лесно може да тврди дека ликот во играта е пародија. Има и случај кога актерката Lindsay Lohan се обиде да ги тужи Rockstar, тврдејќи дека ликот на девојка во GTA V се базира на неа.

Тој случај на крајот беше отфрлен откако судијата Eugene Fahey изјави: “„Уметноста и реалниот живот не треба да се споредува. Доколку во игра имаме рендер од некој карактер не значи дека тоа е инспирано од реалниот живот”.

Rockstar не ги коментираше барањата на Џокерот од Флорида, и најверојатно нема да ги коментира во никакво официјално својство… Нормално дека не се будали за да го направат тоа…