Новата експанзија на Magic: The Gathering ги води играчите низ мрачните улици на New Cappena каде што владее криминалот

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Најновата Magic: The Gathering експанзија ги носи Planeswalkers до сосема нов авион и раздвижениот град на ангелите и демони наречен New Capenna. Градот го водат пет семејства, во секое со демон на чело на масата, контролирајќи различни аспекти на економијата на метрополата. Улиците на Њу Капена го искористуваат чувството на златното доба на громогласните 20-ти, полни со сјај и гламур, спротиставени со злобен криминален елемент, кој сите се борат за контрола на мистериозната магична супстанција наречена Хало.

Приказната, која можете да ја прочитате во целост на веб-локацијата Magic: The Gathering, се фокусира на планинарката Елспет, која Ајани Голдман ја испраќа во авионот на Њу Капена за да открие дали оттука потекнува. Таму, таа станува љубопитна зошто во градот остануваат само демони кога и ангелите помогнале да се изгради Нова Капена. Додека се обидува да ја реши оваа дилема, таа се запознава со Гиада, тинејџерка која има некаква врска со супстанцијата Хало, која секое криминално семејство сака да ја зафати.

Streets Of New Capenna
Streets Of New Capenna

Во овој авион се и Вивиен Рид, летачот со зелено ориентиран концентриран од леталото, кој поседува моќно оружје наречено Лак на ковчегот, и демонот Об Никсилис кој ги ескалира тензиите и конфликтите меѓу семејствата на Њу Капена собирајќи свои посебни залихи скапоцени ореол.

The Crime Families Of New Capenna

New Capenna го водат пет криминални семејства управувани од демони, секоја со специфична улога во градот. Сите пет семејства користат три бои на питата во боја Magic, овозможувајќи индивидуалност во улогите што сите ги играат во градот и на бојното поле. Сите пет семејства имаат нов механичар кој ја поддржува темата што одговара на тоа како работи во New Capenna.

The Obscura – White/Blue/Black

Mechanic – Connive: Draw a card, then discard a card. If you discard a non-land card this way, put a +1/+1 counter on this creature.

t
Фракција изградена од волшебници од Стара Капена, Обскура се мистици и гатачи кои го контролираат протокот на информации во Нова Капена.

The Maestros – Blue/Black/Red

Mechanic – Casualty (N): As an additional cost to cast this spell, you may sacrifice a creature with power N or greater. When you do, copy this spell.

t
Поранешните аристократи на Старата Капена, Маестро се семејство на вампири кои се занимаваат со професионални атентати. Тие, исто така, собираат и курираат, дејствувајќи како архивари за минатото на Нова Капена, додека ја чуваат истата историја на градот скриена во сенка.

The Riveteers – Black/Red/Green

Mechanic – Casualty (N): As an additional cost to cast this spell, you may sacMechanic – Blitz: [Pay a cost] If you cast this spell for its blitz cost, it gains haste and “when this creature dies, draw a card.” Sacrifice it at the beginning of the next ends step.rifice a creature with power N or greater. When you do, copy this spell.

t
Riveteers се криминално семејство кое е задолжено за голем дел од физичката работа во градот Њу Капена. Оваа фракција може да го изгради, сруши и обнови градот на пад од капа. Изградени на традициите на синдикатот на работниците, Riveteers ја ценат силата во бројки, лојалност и взаемна поддршка.

The Cabaretti – Red/Green/White

Mechanic – Alliance: Whenever another creature enters the battlefield under your control, [an effect happens].

t
Забавите и прославите се она што најдобро го прават Кабарети, кои потекнуваат од друиди и бардови од времето пред да процвета Њу Капена. Тие ја контролираат популарната култура на градот, од забави до места за забава и ресторани, кабаретите можат и ќе ги поддржат оние што им се допаѓаат и ќе се погрижат другите да паднат во немилост во очите на јавноста.

The Brokers – Green/White/Blue

Mechanic – Shield Counters: If a creature with a shield counter on it would be destroyed or dealt damage, remove a defence counter from it instead.

t
Дејствувајќи како правен елемент на New Capenna, брокерите користат форма на договорна заштита. Формирани од паладините на Старата Капена, тие држат донекаде лажен превез на Нова Капена со сет на правила и ред. Со оваа фасада поставена, Брокерите одржуваат нестабилен мир меѓу петте семејства во градот.

Издавањето на Streets of New Capenna е малку поинакво овој пат, на подобро според мене. Предиздавањето на масата ќе се случи на 22 април, една недела пред објавувањето на сетот на дигиталните платформи. Новата Капена ќе биде достапна на Magic: The Gathering Arena и Magic Online на 28 април, а целосното објавување на хартија следниот ден на 29 април.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

WP Post Author

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Актерот од God of War RagnarokChristopher Judge, кој го дава гласот и глумата на Kratos во игрите сега сака да го глуми големиот Kratos и во ТВ играната адаптација која ќе биде правена од Amazon Prime. Kratos е еден од најпознатите иконски ликови во светот на игрите. Датира од времето на PS2 кога Kratos беше клучен лик на PlayStation и беше веднаш препознатлив поради тоа колку беше целосно маестрален, неговите тетоважи и лузни и неговиот дементен глас што врескаше по неговите непријатели. Тој беше толку голема работа што NetherRealm дури и го вклучија и во Mortal Kombat како лик што може да се игра во верзиите на играта на PlayStation. Неговото патешествие продолжи во 2018 година со објавувањето на God of War на PS4, што беше меко рестартирање кое го промени тонот на серијалот, но ја продолжи приказната. Актерот на Kratos, исто така се смени и дојде Christopher Judge, кој беше прогласен за давање на една од најдобрите изведби во видео игри!

Претходно оваа година беше потврдено дека Amazon развива играна ТВ сериј за God of War. Не е јасно кои игри ќе ги адаптира или кои ликови ќе бидат во серијата, но многумина почнаа да го кастираат Kratos. Моментално оваа франшиза има толкава фан база што луѓе полудуваат за кој да биде Kratos!

Актерот кој што е многу актуелен со Филмскиот универзум на Marvel, Dave Bautista, го фрли своето име во пехарот на Kratos, а многу други имиња беа предложени од обожавателите. Но сепак Dave Bautista е многу пропаднат актер што моментално пробува секаде да се протне бидејќи никој не го сака толку многу. Пробува да се протне и во адаптацијата на Gears of War, да се прават Marvel филмови само со него, и многу други работи. Dave Bautista е актерот кој што би направил се за да добие улога која ќе му донесе многу пари, но сепак луѓето не го сакаат.

Сепак, актерот на Kratos, Christopher Judge, мисли дека тој е човекот за таа работа. Еден обожавател на Twitter потенцираше дека никој од актерите што се барани од страна на фанови не биле доволно добри да ја земат секирата или мечовите и да влезат во улога на Kratos. Вистинската улога, односно актерот кој треба да ја добие улогата МОРА да биде Christopher Judge!

Може сите да се сложиме дека Christopher Judge е човекот кој треба да го игра Kratos! Гласот му е прекрасен, иако можеби за млад Kratos може да го промени. Тој има тело за тоа, го има гласот за тоа, се чини дека Christopher Judge е одлично погоден за Kratos. Сепак, со оглед на природата на овие емисии, не би било изненадувачки ако Amazon се обиде да најде по „препознатливо“ име на кое ќе може да се потпира на маркетингот….. А кога зборуваме за препознатливо лице со добра мускулатура и без коса сите знаеме на кој актер прво ни идат мислите… Да не звучиме рацистички но The Rock е белец, Judge можеби ќе биде доста негативно прифатен од страна на фановите.

Ние ниту малку не сакаме Dwayne ‘The Rock’ Johnson да ја игра улогата на Kratos од причина што сметаме дека The Rock треба да си остане на тоа што е добар и што си го прави, Комедии во Hollywood. Иако го видовме малку да премине од комедија во сериозна улога на Анти-Херој во новиот Black Adam филм, сепак има доста други актери кои што можат да го одглумат Kratos. Прекрасен пример е еден од членовите на нашиот тим – Гораст Цветковски! Подоле може да го погледнете во улога на Kratos!